2016 SOL Boys Golf All-League

2016 SOL Boys Golf All-League Selections

NATIONAL CONFERENCE

First Team

Name

Grade

School

Lukas Clark

12

Council Rock South

Griffin Smith

12

Council Rock South

Connor Welles

12

Council Rock North

Ryan Kim

12

Pennsbury

Bill Harrison

11

Council Rock North

Shane Nocito

12

HS Truman

Second Team

Simon Asadorian

11

Council Rock South

Pat Laushell

10

Pennsbury

Greg Deluca

11

Neshaminy

Griffin Foll

10

Pennsbury

Matt Fleming

10

Council Rock South

Justin Friedman

12

Pennsbury

Third Team

Chris Dul

10

Pennsbury

Zach O’Leary

11

Abington

Brendan Strenge

12

Pennsbury

Chris Benvenuto

11

Neshaminy

Shane McDermott

12

Council Rock South

Dan Herbine

12

Pennsbury

Honorable Mention

Jacob Taylor

12

Abington

Taylor Munn

11

Abington

Zach Bloom

11

Council Rock South

Will Breslin

11

Abington

Jack Kurtz

12

Abington

 

CONTINENTAL CONFERENCE

First Team

 Name

Grade

School

Dawson Anders

12

Souderton

Patrick Sheehan

10

Central Bucks East

Ron Robinson

12

North Penn

Luca Jezzeny

10

Central Bucks West

Kevin Anthony

11

Central Bucks South

Andrew Lombardo

12

North Penn

Second Team

Hayden Rousselle

11

Central Bucks East

Ryan Borrmann

12

William Tennent

Anthony Barr

11

Souderton

Thomas Butler

10

Souderton

Matt Davis

12

Central Bucks East

Matt Becker

11

Central Bucks East

Third Team

Dan McCabe

11

William Tennent

Brandon Cassidy

12

Central Bucks East

Evan Casey

11

Central Bucks South

Colin Walsh

11

William Tennent

Jack Lawlor

11

Central Bucks South

Nick Hano

9

Central Bucks West

Honorable Mention

Brian McCartan

10

Central Bucks East

Jack Cenci

10

Central Bucks South

Colin Johnston

11

Central Bucks South

Nick Romano

12

North Penn

David Shaffer

12

Central Bucks South

Chas Nestory

11

Central Bucks West

 

AMERICAN CONFERENCE

First Team

Name

Grade

School

David Kim

12

Upper Dublin

Matt Graef

12

Wissahickon

Hayden Moffat

11

Hatboro Horsham

Matt Aprile

12

Plymouth Whitemarsh

Brandon Jensen

12

Upper Dublin

Noah Harrington

12

Wissahickon

Second Team

Jon Green

12

Plymouth Whitemarsh

Stephen DeFrancis

11

Cheltenham

Matt Hebling

12

Upper Dublin

Phil James

12

Wissahickon

Jake Butler

12

Plymouth Whitemarsh

Mike Festa

11

Hatboro Horsham

Third Team

Noah Twersky

12

Wissahickon

Jack McCormick

11

Hatboro Horsham

Michael Morris

10

Hatboro Horsham

Calvin Suk

12

Quakertown

Thomas Clements

12

Wissahickon

Jon Silberman

11

Plymouth Whitemarsh

Honorable Mention

Pranay Kumar

11

Wissahickon

Ryan Firman

9

Springfield

Shawn Casey

12

Upper Moreland

Alec Goldberg

11

Plymouth Whitemarsh

Ryan Williams

12

Upper Dublin

Steve Roehm

12

Plymouth Whitemarsh

Tim McPoyle

12

Hatboro Horsham

Jack McHugh

12

Cheltenham