2016 SOL Boys Soccer All-League

2016 SOL Boys Soccer All-League

NATIONAL CONFERENCE

First Team

 

Nikita Ilin  **

CR North

 

Dylan McDonald

Neshaminy

 

Sean Toey

Abington

 

Zach LoBasso

Pennsbury

 

Dan Grindrod

Neshaminy

 

Mike Dawicki

CR South

 

Jack McCourt

Neshaminy

 

Kevin Bowers

CR South

 

Obi Onuaha

Pennsbury

 

Justin Scharf

CR North

Keeper

Anthony Caruso

CR North

**(player of the year)

Second Team

 

Dave Miazio

Abington

 

Juan Castillo

Abington

 

Eric Levine

CR North

 

Nick Guarna

CR North

 

Connor Sweeney

CR South

 

Andrew Roccograndi

Pennsbury

 

Dan Rottenborn

Pennsbury

 

Ilhan Zivali

Truman

 

Sadah Kanneh

Bensaem

 

Noah Ehlin

CR North

Keeper

 Nate Slotnik

Pennsbury

Third Team

 

Nick Santos

CR South

 

Chase Rider

Neshaminy

 

Micah Portis

Abington

 

Conor O’Donnell

CR North

 

Jon Pugh

CR North

 

Reid Czapor

CR South

 

Kevin Sheehan

Neshaminy

 

John Griffin

Pennsbury

 

Javier Sossa

Pennsbury

 

Matt Corbett

Bensalem

Keeper

 Val Scharsaletto

Neshaminy

Honorable Mention

 

Grant Bonas

CR North

 

CJ Weed

Truman

 

Blaire Barber

Abington

 

Dylan Molina

Bensalem

 

Tyler Teufal

CR South

 

Vince Hosephros

Neshaminy

 

Mattis Mednis

Pennsbury

 

Josh Panaro

Pennsbury

 

Kevin Buckland

Truman

 

Ethan Benedict

CR South

Keeper

Nick Brownholtz

Abington

Sportsmanship: Council Rock South

 

CONTINENTAL CONFERENCE

First Team

 

Michael Kohler

 North Penn, 12

 Midfielder

 

Colin Fagan

 CB South, 12

 Midfielder

 

Stephen Sheehan

 CB East, 12

 Defender

 

Noah Kwortnik

 North Penn, 12

 Defender

 

Will Eisold

 CB East, 11

 Defender

 

Kevin Berntsen

 CB South, 12

 Defender

 

Marcos Urffer

 CB West, 12

 Midfielder

 

Nick Terchek

 North Penn, 12

 Midfielder

 

Nick Marculo

 Souderton, 12

 Midfielder

 

Kiel Kittleson

 CB East, 12

Defender

 

Dylan Smith

 CB West, 10

Goal Keeper

Second Team

 

Matt Stevenson

 Pennridge, 10

 Defender

 

Michael Albers

 William Tennant, 12

 Midfielder

 

Kenny Estep

 Pennridge, 12

 Midfielder

 

Dylan Molyneaux

 Souderton, 12

 Defender

 

Tarin Morris

 CB West, 11

 Midfielder

 

Jake Helwig

 CB South, 12

 Midfielder

 

Tomasz Ogonowski

 CB East, 12

 Midfielder

 

Carter Houlihan

 North Penn, 9

 Defender

 

Colin Green

 CB South, 12

 Midfielder

 

CJ Lang

 CB West, 11

 Defender

 

Karl Bandlow

 CB East, 12

Goal Keeper

Third Team

 

Sebastian Krystofowicz

 CB East, 12

 Defender

 

Cameron Hart

Souderton, 12

 Defender

 

Lorenzo Amaro

William Tennant, 12

 Midfielder

 

Luke McMahon

North Penn, 10

 Forward

 

Joey Bowen

 CB East, 12

 Midfielder

 

Brian Davis

 CB South, 12

 Defender

 

Sean Burke

 CB West, 12

 Forward

 

Nate Baxter

 North Penn, 12

 Midfielder

 

Jason Reimert

 CB South, 12

Midfielder

 

Luis Orellana

 Souderton, 12

 Forward

 

Bobby Dean

 North Penn, 12)

Goal Keeper

Honorable Mention

 

Matt Berndlmaier

 William Tennant, 12

 Midfielder

 

Dom Bianchini

 CB West, 12

 Defender

 

Brenden Leasoff

 CB East, 11

Midfielder

 

Marco Grenda

 Pennridge, 10

 Forward

 

Evan Freed

 Pennridge, 11

 Defender

 

Aidan Jerome

 North Penn, 10

 Forward

 

Dom Monchek

 CB South, 12

 Midfielder

 

Tanner Chwal

 CB East, 12

Midfielder

 

Eric Quigley

CB East, 12

 Forward

 

Eric Pataki

 CB South, 12 

Defender

 

Brendan Hanratty

 William Tennant, 12 

Goal Keeper

Sportsmanship: CB South

AMERICAN CONFERENCE

First Team

 

Anthony Wisdo

12

Upper Dublin

 

Danny Bateman

10

Hatboro-Horsham

 

Tom McHale

12

Wissahickon

 

Jake Chinn

12

Upper Dublin

 

Jery Bardol

11

Upper Dublin

 

Colin Bateman

11

Hatboro-Horsham

 

Jacob Kaffey

11

Wissahickon

 

Zach Harley

12

Springfield

 

Kyle Blumenthal

12

Plymouth Whitemarsh

 

Joe Larouche

12

Hatboro-Horsham

GK

Steven Hippauf

12

Quakertown

Second Team

 

Dillon Johnson

12

Plymouth Whitemarsh

 

Kevin Walder

11

Upper Moreland

 

RJ Magallanas

12

Cheltenham

 

Colin Muth

12

Upper Dublin

 

Eddie Fortescue

10

Wissahickon

 

Colin Davis

10

Hatboro-Horsham

 

Jacob Rudloff

12

Quakertown

 

Quinn Middleton

11

Upper Dublin

 

Jacob Cohen

11

Wissahickon

 

Danny Harmon

11

Hatboro-Horsham

GK

Jason Stone

12

Upper Dublin

Third Team

 

Michael Bonacci

12

Springfield

 

Alex Goldring

12

Plymouth Whitemarsh

 

Ryan Lowry

12

Upper Moreland

 

Chandler Ryan

12

Hatboro-Horsham

 

Trey Schwartz

10

Wissahickon

 

Isaac Smoller-Shatz

12

Cheltenham

 

Kevin Devlin

11

Upper Dublin

 

Ryan Leatherman

12

Quakertown

 

Graham Tomko

12

Upper Dublin

 

Trevor McCaffrey

11

Springfield

GK

Brad Schwartz

12

Wissahickon

Honorable Mention

 

Jake Rucket

11

Cheltenham

 

Rich Veon

10

Plymouth Whitemarsh

 

Randy Meehl

12

Upper Moreland

 

David Goldstein

10

Wissahickon

 

Jose Palomeque

12

Upper Dublin

 

Will Kemp

11

Hatboro-Horsham

 

Brendan Kishbaugh

10

Quakertown

 

Tommy Hoy

10

Plymouth Whitemarsh

 

Chris Tocchet

12

Upper Dublin

 

Nick Hatzenbeller

11

Hatboro-Horsham

GK

Ben Zimmerman

12

Springfield

Sportsmanship Award (tie): Upper Dublin & Quakertown