2016 SOL Girls Volleyball All-League

2016 SOL Girls Volleyball All-League Selections

NATIONAL CONFERENCE

First Team

YR

School

Name

POS

JR

Pennsbury

Julia Vreeswyk

OH

SR

Council Rock North

Morgan Colito

OH

SO

Central Bucks East

Jenn Krzeminski

MB

SR

Central Bucks West

Kayla King

S

SR

Council Rock North

Hadley Grundman

MB

JR

Central Bucks West

Katie Hudson

OH

SR

Central Bucks South

Morgan McCrory

L

Second Team

JR

Council Rock South

Hannah Sullivan

MB

JR

Pennsbury

Sydney Buell

OPP/S

SR

Council Rock North

Birdie Ligos

OH

SR

William Tennent

Laura Cochrane

OPP

SR

Central Bucks South

Megan Manderson

OH

JR

Central Bucks East

Morgan Beakley

L

SR

Central Bucks West

Kailey Prall

L

Third Team

JR

Council Rock North

Maddy Moore

L

JR

William Tennent

Nicole Long

OH

SR

Bensalem

Madison Sauer

OH

SO

Council Rock South

Bria DeSaro

L

SR

Neshaminy

Olivia Lynch

S

JR

Neshaminy

Courtney Arcidiacono

OPP

SR

Central Bucks East

Devon Hall

OH

Honorable Mention

SO

Council Rock South

Celina Varian

OH

SR

Bensalem

Emily Pyle

OH

SR

Council Rock South

Natalie Kazokas

OH

JR

William Tennent

Stephanie Woolston

L

SR

Pennsbury

Cheyenne Agrio

OH

SR

Pennsbury

Kayla Haddad

MB

SR

William Tennent

Ariel Goldberg

S

SR

Bensalem

Jessica Wiley

L

JR

Central Bucks South

Kelly Danyluk

OPP/S

JR

Central Bucks South

Alyssa Dallmer

OH/MB

SR

Central Bucks West

April Neeld

MB

JR

Council Rock South

Hannah Devlin

S

SR

Neshaminy

Crystal Teoh

OH

SR

William Tennent

Lindsey Snock

MB

Sportsmanship:  William Tennent

 

CONTINENTAL CONFERENCE

First Team

YR

School

Name

Pos

SR

Plymouth Whitemarsh

Danielle Rippert

OH

SR

Hatboro-Horsham

Holly Owen

OH

SR

Pennridge

Steph Judkins

OH

SR

Hatboro-Horsham

Allison Laucella

L

SR

Upper Dublin

Jenny McAneney

OH

SR

Plymouth Whitemarsh

Olivia Carbo

L

JR

Abington

Hannah Dalton

MB

Second Team

SR

North Penn

Allison Elechko

OPP

JR

Upper Dublin

Bryn Stek

S

SR

Plymouth Whitemarsh

Lauren Coscia

MB

JR

Hatboro-Horsham

Katerina Yankanich

OH

JR

Souderton

Tori Reiner

MB

JR

Abington

Grace Whitney

MB

JR

Plymouth Whitemarsh

Bridget McTamney

S

Third Team

SR

North Penn

Victoria Smith

OH

SO

Cheltenham

Megan Dougherty

OH

SO

Hatboro-Horsham

Rachel Dittus

S

JR

Quakertown

Ashley Morris

L

SR

Souderton

Miranda Baronett

OH

SR

Wissahickon

Isabella Kim

S

SR

Plymouth Whitemarsh

Corrine Kalala

OPP

Honorable Mention

SO

North Penn

Alycia Powers

S

JR

Souderton

Talia Watson

L

SR

Cheltenham

Clare Maus

S

SR

Pennridge

Caitlin Saalfrank

L

SO

Plymouth Whitemarsh

Lily Acquaviva

OH

SR

Quakertown

Alisa Buonanno

OH

SR

Wissahickon

Sierra Dietrick

MB

SO

Abington

Kaley Ehnow

MB

 

Abington

Fabiola Gonzalez

L

SR

Hatboro-Horsham

Victoria Rapak

MB

SR

Pennridge

Maddie Mosser

OPP/S

FR

Hatboro-Horsham

MaryKate Scully

OH

JR

Upper Dublin

Maggie Weglos

OH

SR

Upper Dublin

Josie Barrett

L

Sportsmanship:  4 way tie Chelt, NP, Soud, UD