2017 SOL Boys Golf All League

2017 SOL Boys Golf All-League Selections

NATIONAL CONFERENCE

First Team

 

 

Name

Grade

School

Pat Laushell

11

Pennsbury

Bill Harrison

12

Council Rock North

Greg DeLuca

12

Neshaminy

Chris Benvenuto

12

Neshaminy

Matt Fleming

11

Council Rock South

Chris Dul

11

Pennsbury

 

 

 

Second Team

 

 

Simon Asadoorian

12

Council Rock South

Griffin Foll

11

Pennsbury

Gavin O’Donnell

11

Abington

Luke Sermarini

11

Neshaminy

Zach Oleary

12

Abington

Jon Papp

12

Pennsbury

 

 

 

Third Team

 

 

Will Gerity

10

Pennsbury

Jon Pinciotti

9

Council Rock South

Cooper Arnold

10

Pennsbury

Nick Taylor

9

Council Rock North

Joe Vassallo

11

Council Rock South

Matt Nowacyzk

11

Bensalem

 

 

 

Honorable Mention

 

 

Mason Asadoorian

10

Council Rock South

Ethan Finklestein

10

Pennsbury

Jake Barder

11

Council Rock South

Jack Gerity

10

Pennsbury

Andrew Garrett

12

Abington

Brandon Wolf

11

HS Truman

 

CONTINENTAL CONFERENCE

First Team

 

 

Name

Grade

School

Patrick Sheehan

11

Central Bucks East

Luca Jezzeny

11

Central Bucks West

Kevin Anthony

12

Central Bucks South

Colin Walsh

12

William Tennent

Thomas Butler

11

Souderton

Anthony Barr

12

Souderton

 

 

 

Second Team

 

 

Evan Casey

12

Central Bucks South

Colin Johnston

12

Central Bucks South

Matt Becker

12

Central Bucks East

Tommy Walsh

12

Central Bucks West

James O’Malley

10

Souderton

Dan McCabe

12

William Tennent

 

 

 

Third Team

 

 

Jack Cenci

11

Central Bucks South

Jack Lawlor

12

Central Bucks South

Nick Hano

10

Central Bucks West

Evan Kreiser

12

Souderton

Jack Haggerty

11

Central Bucks East

Josh Smith

12

Souderton

 

 

 

Honorable Mention

 

 

Jack Farrington

12

Central Bucks West

Shane Herb

11

North Penn

Brock Nestory

12

Central Bucks West

Milo Jezzeny

9

Central Bucks West

Ryan Zakrzewski

10

Central Bucks South

Mike Simpson

12

Pennridge

 

AMERICAN CONFERENCE

First Team

 

 

Name

Grade

School

Dylan Gooneratne

9

Plymouth Whitemarsh

Hayden Moffat

12

Hatboro Horsham

Stephen DeFrancis

12

Cheltenham

Jon Silberman

12

Plymouth Whitemarsh

Mike Festa

12

Hatboro Horsham

Ryan Firman

10

Springfield

 

 

 

Second Team

 

 

Michael Morris

11

Hatboro Horsham

Jack McCormick

12

Hatboro Horsham

Jason Swartz

12

Upper Dublin

Jarrod Matz

11

Upper Dublin

Stefan Kolkka

12

Plymouth Whitemarsh

Noah Sim

9

Hatboro Horsham

 

 

 

Third Team

 

 

Joseph Monaghan

12

Upper Dublin

Jack Marvin

10

Hatboro Horsham

Jackson Tappen

9

Wissahickon

Griffin Kolkka

12

Plymouth Whitemarsh

Cade Missimer

10

Plymouth Whitemarsh

Grant Molloy

12

Upper Dublin

 

 

 

Honorable Mention

 

 

Christian Lee

10

Wissahickon

Eashen Jutori

10

Wissahickon

Dan Fantini

12

Wissahickon

Pranay Kumar

12

Wissahickon

Alec Goldberg

12

Plymouth Whitemarsh

Sam Barsh

10

Wissahickon