2017 SOL Boys Soccer All-League

2017 SOL Boys Soccer All League Selections

NATIONAL CONFERENCE

First Team

Sean Touey

Abington

Chase Rider

Neshaminy

Conor O’Donnell

Council Rock North

Zach Saifer

Council Rock North

Conor Sweeney

Council Rock South

Matiss Medniss

Pennsbury

Robbie Montero

Bensalem

Jon Pugh

Council Rock North

Obi Onuoha

Pennsbury

Dave Miazio

Abington

Keeper: Drew Bresnan

Council Rock South

Second Team

Dan Maggio

Council Rock South

Javier Sosa

Pennsbury

Mike Mandia

Neshaminy

Sean Finneyfrock

Council Rock North

Justin Scharf

 Council Rock North

Conor Nelms

Council Rock South

Alec LoBanov

Pennsbury

Alfrady Ali

Bensalem

Nevin Baer

Abington

Blair Barber

Abington

Keeper  Nate Slotnik

Pennsbury

Third Team

Diego Rodriguez

Harry S Truman

Matt Leonhauser

Neshaminy

Jared Stonkus

Neshaminy

Kevin Sheenan

Neshaminy

Jeremy Smithline

Council Rock North

TJ Grube

Council Rock North

Nick Santos

Council Rock South

Josh Panaro

Pennsbury

Randy Dickersbach

Pennsbury

Reese Gibbs

Abington

Keeper:  Nick Brownholtz

Abington

Honorable Mention

Akash Shah

Council Rock North

Kais Jawawdeh

Neshaminy

Vince Hosephros

Neshaminy

Nicke Kennerly

Council Rock South

Pable Perez

Harry S Truman

CJ Weed

Harry S Truman

Nyles Cayemitte

Pennsbury

Eddie Farnsworth

Bensalem

Leo Pitko

Abington

Andrew West

Abington

Keeper: Ed  Mancinelli

Council Rock North

Sportsmanship Award:  Council Rock North

CONTINENTAL CONFERENCE
Sportsmanship Award - William Tennent

First Team

Dylan Smith

GK, Junior

Central Bucks West

Tarin Morris

Senior

Central Bucks West 

Luke McMahon

Junior

North Penn

Will Eisold

Senior

Central Bucks East

Carter Houlihan

Sophomore

North Penn

Jack Johnston

Senior

North Penn

CJ Lang

Senior

Central Bucks West

Gabe Gomez

Senior

Central Bucks East

Matt Stevenson

Junior

Pennridge

Brenden Leasoff

Senior

Central Bucks East

Billy Hanratty

Senior

William Tennent

Second Team

Mitchell Race

 Junior

Souderton

Tate Pfendner

 Senior

Central Bucks South

Abbel Carranza

 Senior

Souderton

Aidan Jerome

 Junior

North Penn

Reed Sturza

 Junior

Central Bucks West

Kyle Bethel

 Junior

Central Bucks South

Chris Caputo

 Junior

North Penn

Luke Schloeffel

 Senior

Central Bucks East

Carson Snyder

 Junior

Central Bucks West

Brandon Layer

Senior

William Tennent

Keegan Cannon

 Junior

Central Bucks East

Third Team

 Joey Lindsay

GK, Senior

North Penn

Aidan Link

Junior

Pennridge

Evan Freed

Senior

Pennridge 

Matt Farrell

Senior

North Penn

Pat O’Donnell

Senior

Central Bucks East

Dennis Grabert

Senior

William Tennent

Bailey Moyer

Sophomore

Central Bucks West

David Hafler

Senior

Souderton

Thomas Cannon

Senior

Central Bucks East

Matt Murphy

Senior

North Penn

Drew Breuning

Senior

Souderton

Honorable Mention

Brandon Hefele

 GK, Senior

William Tennent

Corey Bethel

 Freshman

Central Bucks South 

Jake Blank

 Junior

Central Bucks South

Alan Zlotin

Sophomore

Central Bucks West

Matt D’Ambra

 Junior

William Tennent

Nick Centenera

 Junior

Central Bucks West

Marco Grenda

 Junior

Pennridge

Sebastian Perkowski

 Senior

Pennridge

Stephanos Panas

 Senior

Central Bucks East

Keith Mueller

 Senior

William Tennent

Tommy Sonn

 Senior

Souderton

 

AMERICAN CONFERENCE

First Team

Name

Grade

School

Colin Bateman

12

Hatboro-Horsham

Jerry Bardol

12

Upper Dublin

Gavin Hendrick

12

Plymouth Whitemarsh

Jacob Cohen

12

Wissahickon

Nick Hatzenbeller

12

Hatboro-Horsham

Alex Lefkowitz

12

Plymouth Whitemarsh

Danny Harmon

12

Hatboro-Horsham

Max Adams

12

Upper Dublin

Will Kemp

12

Hatboro-Horsham

Trevor McCaffrey

12

Springfield Township

GK-Justin Grady

11

Cheltenham

Second Team

Name

Grade

School

David Goldstein

11

Wissahickon

Jacob Kaffey

12

Wissahickon

Tommy Hoy

11

Plymouth Whitemarsh

Kevin Devlin

12

Upper Dublin

Leon Mengoni

12

Springfield Township

Quinn Middleton

12

Upper Dublin

Eddie Fortescue

11

Wissahickon

Jacobe Sandcroft

11

Plymouth Whitemarsh

Brandon Strecker

11

Quakertown

Liam Weiss

11

Wissahickon

GK-Julian Brown

11

Springield Township

Third Team

Name

Grade

School

JD Mallinder

10

Hatboro-Horsham

Kevin Walder

12

Upper Moreland

Rey Schwartz

11

Wissahickon

Ryan Huggins

12

Upper Dublin

Jake Rucket

12

Cheltenham

Ryan Heaton

12

Plymouth Whitemarsh

Josh Hagerty

12

Hatboro-Horsham

Colin Asper

11

Upper Dublin

Nate Besch

11

Quakertown

Andrew Stricklin

11

Plymouth Whitemarsh

GK-Jun Yuh

11

Wissahickon

Honorable Mention

Name

Grade

School

Tom Hiltwine

12

Upper Dublin

Michael Steitz

12

Wissahickon

Dillon Donnelly

11

Springfield Township

Justin Mull

11

Upper Moreland

Max Brown

11

Cheltenham

Wesley Paik

12

Cheltenham

Zack Kim

11

Hatboro-Horsham

Andy Munsell

11

Quakertown

Max Lubas

10

Plymouth Whitemarsh