2017 SOL Boys/Girls Swimming American Conference All-League

2017 Swimming All-League Selections

AMERICAN CONFERENCE

Event  1   Girls 200 Yard Medley Relay   

 

School

Relay

Seed Time

Team

1

Upper Dublin High School Girls

A

1:50.44

1) Braun, Elle, 2) Wilmoth, Lia , 3) Pendleton, Rebecca , 4) Breslin, Aly

2

Hatboro-Horsham-MA

A

1:52.76

1) Hammer, Arielle E , 2) Joyce, Cierra, 3) Riemenschneider, Grace , 4) Moore, Katie

3

Plymouth Whitemarsh-MA

A

1:54.11

1) Mcgee, Hannah, 2) Disanto, Angelina,  3) Disanto, Alena , 4) Gross, Gianna

4

Springfield Township High Scho

A

1:54.54

1) Leibfreid, Megan , 2) Currie, Alison, 3) Nadolski, Lizzie , 4) Cooney, Emily

 

Event  2   Boys 200 Yard Medley Relay

 

School

Relay

Seed Time

Team

1

Upper Dublin High School Boys-MA

A

1:37.37

1) DiMartile, Jake , 2) Jensen, Matthew , 3) Flynn, Alex,  4) Gewartowski, Joe

2

Hatboro-Horsham-MA

A

1:37.87

1) Scully, John R , 2) McPoyle, Andrew , 3) Mignogna, Zack , 4) Thomas, Andy P

3

Plymouth Whitemarsh-MA

A

1:39.80

1) Keenan, Sean , 2) Rankin, Niles , 3) Fiddler, Nick , 4) Gallagher, Billy

4

Upper Moreland High School-MA

A

1:41.24

 1) Smith, Ronan,  2) Cebzanov, Mike,  3) Matthews, Jake,  4) Litvin, Zach

 

Event  3   Girls 200 Yard Freestyle

 

Name

School

Seed Time

1

Zlotnikoff, Carly

Wissahickon High School

1:54.44

2

Kim, Karis

Wissahickon High School

1:56.03

3

Thomas, Abigail

Plymouth Whitemarsh-MA

2:00.15

4

Gross, Gianna

Plymouth Whitemarsh-MA

2:00.40

 

Event  4   Boys 200 Yard Freestyle

 

Name

School

Seed Time

1

Sumner, Stuart

Hatboro-Horsham-MA

1:46.79

2

DiMartile, Jake

Upper Dublin-MA

1:47.03

3

Pro, Kyle

Upper Dublin-MA

1:47.18

4

Pesti, Kornel

Upper Dublin-MA

1:47.31

 

Event  5   Girls 200 Yard IM

 

Name

School

Seed Time

1

Mcgee, Hannah

Plymouth Whitemarsh-MA

2:10.80

2

Breslin, Aly

Upper Dublin High School Girls

2:13.17

3

Disanto, Alena

Plymouth Whitemarsh-MA

2:13.63

4

Moore, Katie

Hatboro-Horsham-MA

2:13.81

 

Event  6   Boys 200 Yard IM

 

Name

School

Seed Time

1

Thomas, Andy P

Hatboro-Horsham-MA

1:55.96

2

Jensen, Matthew

Upper Dublin-MA

1:58.93

3

Mignogna, Zack

Hatboro-Horsham-MA

2:01.45

4

Duthie, Zachary j

Upper Dublin-MA

2:04.94

 

Event  7   Girls 50 Yard Freestyle

 

Name

School

Seed Time

1

Amdor, Abbie

Upper Dublin High School Girls

24.15

2

Wild, Kelly

Wissahickon High School

24.72

3

Claggett, Colleen

Hatboro-Horsham-MA

24.96

4

Nadolski, Lizzie

Springfield Township High Scho

25.54

 

Event  8   Boys 50 Yard Freestyle

 

Name

School

Seed Time

1

Scully, John R

Hatboro-Horsham-MA

21.63

2

Flynn, Alex

Upper Dublin-MA

21.72

3

Litvin, Zach

Upper Moreland High School-MA

21.86

4

Emig, Luke C

Hatboro-Horsham-MA

22.33

 

Event  9   Girls 1 mtr Diving

 

Name

School

Seed Time

1

Hermann, Kaylee

Upper Moreland

475.95

2

Rodrigues, Colleen

Upper Moreland

453.55

3

Regan, Kelly

Upper Dublin High School Girls

445.25

4

Klugerz, Tess

Wissahickon High School

395.2

 

Event  10   Boys 1 mtr Diving

 

Name

School

Seed Time

1

Werner, Matthew

Cheltenham

486

2

Burke, Michael

Upper Dublin-MA

436.45

3

Brophy, Joe

Hatboro-Horsham-MA

369.35

4

Swedberg, Dylan

Upper Moreland High School-MA

343.35

 

Event  11   Girls 100 Yard Butterfly

 

Name

School

Seed Time

1

Johns, Jenna

Upper Dublin High School

55.79

2

Mcgee, Hannah

Plymouth Whitemarsh-MA

58.24

3

Riemenschneider, Grace A

Hatboro-Horsham-MA

58.66

4

Pendleton, Laura

Upper Dublin High School

59.03

 

Event  12   Boys 100 Yard Butterfly           

 

Name

School

Seed Time

1

Jensen, Matthew

Upper Dublin-MA

52.05

2

Matthews, Jake

Upper Moreland High School-MA

52.96

3

Fiddler, Nick

Plymouth Whitemarsh-MA

53.60

4

Mignogna, Zack

Hatboro-Horsham-MA

54.24

 

Event  13   Girls 100 Yard Freestyle           

 

Name

School

Seed Time

1

Johns, Jenna

Upper Dublin High School Girls

52.43

2

Wild, Kelly

Wissahickon High School

54.12

3

Pendleton, Laura

15 Upper Dublin High School Girls

54.76

4

Yoon, Saemmi

 16 Upper Dublin High School Girls

55.54

 

Event  14   Boys 100 Yard Freestyle

 

Name

School

Seed Time

1

Flynn, Alex

Upper Dublin-MA

46.41

2

Gewartowski, Joe

Upper Dublin-MA

48.00

3

Sumner, Stuart

Hatboro-Horsham-MA

48.13

4

Emig, Luke C

Hatboro-Horsham-MA

48.79

 

Event  15   Girls 500 Yard Freestyle

 

Name

School

Seed Time

1

Zlotnikoff, Carly

Wissahickon High School

5:03.76

2

Kim, Karis

Wissahickon High School

5:13.81

3

Braun, Elle

Upper Dublin High School Girls

5:14.13

4

Schmidt, Trinity R

Springfield Township High Scho

5:17.57

 

Event  16   Boys 500 Yard Freestyle

 

Name

School

Seed Time

1

Pesti, Kornel

Upper Dublin-MA

4:50.16

2

DiMartile, Jake

Upper Dublin-MA

4:50.31

3

Boehme, Bobby

Wissahickon High School-US

5:02.76

4

Ruggiero, Justin

Plymouth Whitemarsh-MA

5:03.75

 

Event  17   Girls 200 Yard Freestyle Relay

 

School

Relay

Seed Time

Team

1

Upper Dublin High School Girls

A

1:38.46

1) Johns, Jenna , 2) Pendleton, Laura , 3) Pendleton, Rebecca , 4) Amdor, Abbie

2

Wissahickon High School

A

1:39.60

1) Wild, Kelly, 2) Xu, Liliana, 3) Kim, Karis,  4) Zlotnikoff, Carly

3

Hatboro-Horsham-MA

A

1:40.04

1) Claggett, Colleen , 2) Riemenschneider, Grace A , 3) Stasio, Sophie E , 4) Rudnitsky, Becca

4

Cheltenham High School

A

1:44.22

1) Parker, Nia,  2) Delosrios, Isabel n,  3) Guthy, Olivia, 4) Maus, Anna s

 

Event  18   Boys 200 Yard Freestyle Relay

 

School

Relay

Seed Time

Team

1

Upper Dublin High School Boys-MA

A

1:27.27

1) Pro, Kyle , 2) Jensen, Matthew , 3) Gewartowski, Joe , 4) Flynn, Alex

2

Hatboro-Horsham-MA

A

1:27.36

1) Scully, John R ,  2) Sumner, Stuart , 3) Emig, Luke C , 4) McPoyle, Tim

3

Plymouth Whitemarsh-MA

A

1:30.62

1) Gallagher, Billy , 2) Kelly, Caleb , 3) Ruggiero, Justin , 4) Schaeffer, Zach

4

Springfield Township High Scho

A

1:33.17

1) Van Meter, Ben , 2) Boles, Jason ,  3) del Rio, Sam ,  4) Ford, Ethan

 

Event  19   Girls 100 Yard Backstroke

 

Name

School

Seed Time

1

Braun, Elle

Upper Dublin High School Girls

1:00.20

2

Hammer, Arielle E

Hatboro-Horsham-MA

1:01.67

3

Cheifetz, Samara

Upper Dublin High School Girls

1:03.24

4

Leibfreid, Megan

Springfield Township High Scho

1:04.23

 

Event  20   Boys 100 Yard Backstroke

 

Name

School

Seed Time

1

Scully, John R

Hatboro-Horsham-MA

53.14

2

Keenan, Sean

Plymouth Whitemarsh-MA

54.00

3

Stephens, Pearce

Hatboro-Horsham-MA

56.16

4

Williams, Erik

Cheltenham High School

56.33

 

Event  21   Girls 100 Yard Breaststroke

 

Name

School

Seed Time

1

Amdor, Abbie

Upper Dublin High School Girls

1:08.03

2

Disanto, Angelina

Plymouth Whitemarsh-MA

1:09.05

3

Breslin, Aly

Upper Dublin High School Girls

1:09.22

4

Gutekunst, Jessica

Hatboro-Horsham-MA

1:09.73

 

 

Event  22   Boys 100 Yard Breaststroke

 

Name

School

Seed Time

1

Thomas, Andy P

Hatboro-Horsham-MA

1:01.85

2

Cebzanov, Mike

Upper Moreland High School-MA

1:02.36

3

Rankin, Niles

Plymouth Whitemarsh-MA

1:02.87

4

McPoyle, Chris

Hatboro-Horsham-MA

1:02.95

 

Event  23   Girls 400 Yard Freestyle Relay

 

School

Relay

Seed Time

Team

1

Upper Dublin High School Girls

A

3:34.94

1) Johns, Jenna , 2) Breslin, Aly , 3) Braun, Elle , 4) Amdor, Abbie

2

Wissahickon High School

A

3:37.75

1) Zlotnikoff, Carly, 2) Sapozhnikov, Katie, 3) Kim, Karis, 4) Wild, Kelly

3

Plymouth Whitemarsh-MA

A

3:43.47

1) Gross, Gianna , 2) Thomas, Abigail , 3) Disanto, Alena,  4) Mcgee, Hannah

4

Hatboro-Horsham-MA

A

3:44.76

1) Rudnitsky, Becca J , 2) Hammer, Arielle E , 3) Stasio, Sophie E,  4) Claggett, Colleen

 

Event  24   Boys 400 Yard Freestyle Relay

 

School

Relay

Seed Time

Team

1

Hatboro-Horsham-MA

A

3:13.19

1) Sumner, Stuart ,  2) Emig, Luke C ,  3) Thomas, Andy P ,  4) McPoyle, Tim

2

Upper Moreland High School-MA

A

3:17.44

1) Matthews, Jake , 2) Coleman, Brennan ,  3) Cebzanov, Mike,  4) Litvin, Zach

3

Upper Dublin High School Boys-MA

A

3:18.17

1) Pro, ,  2) Pesti, Kornel ,  3) DiMartile, Jake,  4) Williamson, Ryan

4

Plymouth Whitemarsh-MA

A

3:24.56

1) Kelly, Caleb ,  2) Ruggiero, Justin ,  3) Schaeffer, Zach ,  4) Keenan, Sean