2017 SOL Girls' Lacrosse All-League

2017 SOL Girls Lacrosse All League Selections

NATIONAL CONFERENCE

First Team

Name

Position

Grade

School

Bryn Boylan

M

12

CB West

Dani Dundas

A

11

CB  West

Bri O’Donnell

A

11

North Penn

Jen Rodzewich

M

12

Pennridge

Kasey Dietzel

M

11

CB South

Grace Loughery

M

11

Pennridge

Courtney Taylor

D/M

12

CB South

Anna Lehman

M

12

CR North

Kristen Berntsen

M

12

CB South

Maggie Vetter

A

12

CB East

Maddie Maio

M

11

CB West

Lauren Devlin

G

12

CB West

Second Team

Name

Position

Grade

School

Lily Nolan

C/M

11

Pennsbury

Katie  Denis

A/M

11

Neshaminy

 Riley Forman

A

9

CB East

Anna Green

A

10

CB South

Finley Ueland

A

11

CB West

Maddie Dachowski

A

12

Pennridge

Victoria Brauenle

M

12

North Penn

Lucy Varner

D/M

11

CB West

Macy Price

M

9

Pennridge

Kaitlyn Phifer

M

12

North Penn

Caroline McGovern

M

12

CR South

Alexa Machado

G

10

Pennridge

Third Team

Name

Position

Grade

School

Casey Richwein

M

10

CB West

Tori Wright

D

11

CR South

Bella Ridolfi

D

11

CB East

Sara Donnelly

M

12

CB East

Whitney Dietz

M

11

CB East

Sarah Womer

M

12

CR South

Emily Damico

D

12

CB South

Kaitlyn Varilla

D

12

North Penn

Meghan Darcy

D

12

CB West

Elena Donato

M

12

Neshaminy

Emily Price

A

12

Pennridge

Margaret D’Auria

G

12

CR North

Honorable Mention

Name

Position

Grade

School

Megan Haggerty

M

12

CR North

Gabby Shepherd

D

12

CR North

Kira Ozer

D

12

Pennridge

Mikayla VanAken

D

11

CR South

Mary Kate Simpson

M

12

CR South

Melissa Veal

D

12

CB South

Kayla Bartl

D

12

CB East

Molly Sullivan

A

12

CB South

Avery Meiners

D

10

Pennridge

Annie Price

M

11

Pennsbury

Amelia Sharp

M

12

Pennsbury

Lauren Maurer

G

11

CB East

Sportsmanship Award: Pennsbury

AMERICAN CONFERENCE

First Team

Name

Position

Grade

School

Ali Diamond

Attack

11

Plymouth Whitemash

Kaitlyn Wallace

Midfield

12

Hatboro-Horsham

Lindsay Schreiber

Midfield

11

Upper Dublin

Shannon Reape

D

12

Upper Dublin

Kayla Donnelly

D/Midfield

12

Quakertown

Riley McGowan

Attack

10

Souderton

Sydney Bachmayer

Attack

12

Upper Moreland

Emily Vervlied

Center

12

Wissahickon

Sam McGee

 Attack

12

Abington

Cathy Staerk

Midfield

12

Abington

Lindsey Smith

Midfield

11

Springfield

Arielle Hammer

Goalkeeper

10

Hatboro-Horsham

Second Team

Name

Position

Grade

School

Gwyn Acker

Midfield

12

Hatboro-Horsham

Gabby Acker

Midfield

12

Hatboro-Horsham

Victoria Betterly

Attack

11

Plymouth-Whitemarsh

Sarah Goodwin

Midfield

11

Souderton

Casey McCallister

Attack

12

Abington

Lindsey Bare

Attack

12

Abington

Caroline Wall

Midfield

11

Upper Dublin

Dana Shelton

Midfield

12

Cheltenham

Ellie Hamilton

Low Attack

11

Springfield

Carolyn Wilde

Midfield

12

Wissahickon

Lexi Petrakis

Midfield

10

Plymouth-Whitemarsh

Kiara Brasher

Goalkeeper

12

Abington

Third Team

Name

Position

Grade

School

Sam Ward

Defense

12

Plymouth-Whitemarsh

Jessica Flanagan

Midfield

11

Upper Moreland

Megan DeGroat

Defense

12

Wissahickon

Sam Intrieri

Midfield

10

Wissahckon

Kaley Enhow

Midfield

10

Abington

Carlie Doughty

Midfield

11

Souderton

Becky Browndorf

Midfield / D

10

Upper Dublin

Jackie Rama

Attack

9

Upper Dublin

Liza Becker

Midfield/Attack

12

Cheltenham

Gabby Liott

Midfield

9

Hatboro-Horsham

Kayla Moyer

Defense

11

Souderton

Meghan Ely

Goalkeeper

11

Plymouth-Whitemarsh

Honorable Mention

Name

Position

Grade

School

Camryn Ryan

Midfield

9

Hatboro-Horsham

Haley Hangey

Midfield

9

Quakertown

Emily Giampietro

Defense

12

Springfield

Megan O’Donnell

Midfield

9

Upper Moreland

Emily Walsh

Midfield

10

Springfield

Mack Moore

Attack

9

Upper Dublin

Melanie Wittick

Defense

12

Upper Moreland

Kelly Dickson

Midfield

10

Wissahickon

Maddie Sjoholm

Defense

12

Abington

Lilly Hanlon

Midfield

10

Plymouth-Whitemarsh

Rebecca Morris

Defense

11

Abington

Lauren Scott

Goalkeeper

10

Souderton

League Champion: Abington
Sportsmanship Award: Cheltenham