2017 SOL Girls Tennis All-League

2017 SOL Girls Tennis All-League Selections

NATIONAL CONFERENCE

Singles – First Team

 

Amelia Honer

Council Rock North

Alyssa Skulsky

Council Rock South

Sophia Fischer

Council Rock North

 

 

Singles – Second Team

 

Joanne Kwan

Council Rock North

Julia Paraboschi

Pennsbury

Alexia Enache

Council Rock South

 

 

Singles – Third Team

 

Libby Bryson

Pennsbury

Lauryn Jones

Abington

Lily Sellei

Abington

 

 

Singles – Honorable Mention

 

Chelsea Riechelson

Pennsbury

Emily  Goldfarb

Abington

Hailey Goldberg

Council Rock South

 

 

Doubles – First Team

 

Gianna Vassalluzzo / Abbie Briskin

Council Rock North

Zora Levette / Jess Reinach

Abington

Nisha Vora / Claire Johnson

Pennsbury

Leo Maurer / Emily Asadoorian

Council Rock South

 

 

Doubles –Second Team

 

Isabel Lavine / Bhavana Ambatapudi

Council Rock North

Arden Weilheimer / Colette Carosello

Abington

Connor Browndorf / Shreya Yaramosu

Pennsbury

Emily Baik / Karli Akin

Pennsbury

 

 

Doubles – Third Team

 

Julia Shandley / Jen Eisemann

Neshaminy

Priya Patel / Aparna Rao

Bensalem

Charlotte Rignone / Carla Eboli

Council Rock North

Gianna Giorgio / Alison LaPat

Council Rock North

 

 

Doubles – Honorable Mention

 

Lucy Padilla / Melissa Padilla

Harry S. Truman

Brianna Ali / Lauryn Simmons

Bensalem

Lauren Murphy / Megan Quigley

Abington

Sportsmanship Winner – Harry S. Truman

 

CONTINENTAL CONFERENCE

First Team Singles

GR

School

Caitlin Le

10

Souderton

Sydney Lund

11

Central Bucks East

Mia Groetsch

11

Central Bucks South

 

 

 

Second Team Singles

 

 

Anna Sukharev

12

Central Bucks West

Ylan Phan

12

Pennridge

Abby Caddick

12

Central Bucks Sout

 

 

 

Third Team Singles

 

 

Haylie Laff

12

Central Bucks East

Katrina Janeczko

11

Pennridge

Lauren Alling

9

North Penn

 

 

 

Honorable Mention Singles

 

 

Taylor Weidman

10

William Tennent

Brynn Janke

9

North Penn

Abby Monahan

10

Central Bucks West

 

 

 

First Team Doubles

 

 

Sasha Wilson

11

Central Bucks East

Avery Twyman

12

 

Karley Alling

11

North Penn

Felicia Yan

11

 

Elizabeth Howell

12

Central Bucks West

Cynthia Hu

9

 

Maddie Coleman

12

Souderton

Olivia Lare

11

 

 

 

 

Second Team Doubles

 

 

Ashley Weiss

12

Central Bucks East

Kristen Ventura

12

 

Olivia Hauser

12

North Penn

Madhu William

11

 

Alexa Pereira

10

Central Bucks South

Morgan Molnar

9

 

Delaney Kendrick

12

Central Bucks West

Gleia Mantilla

11

 

 

 

 

Third Team Doubles

 

 

Jolee Catto

10

Souderton

Sunny Muthuswami

11

 

Jessica Malobisky

11

Central Bucks East

Molly O'Keefe

12

 

Emily Gray

12

North Penn

Samantha Tossona

12

 

Kaitlyn LeMopte

11

Central Bucks South

Keira Tuberty

12

 

 

 

 

Honorable Mention Doubles

 

 

Amelia Yates

12

Central Bucks West

Karen Kaukovalta

12

 

Sabrina Palmer

11

North Penn

Victoria Juckniewitz

10

 

Sanjana Samudrala

9

Central Bucks East

Olivia Livolsi

12

 

Katie Romeo

11

Pennridge

Hailey Bennett

12

 

Sportsmanship Award:    CENTRAL BUCKS WEST

 

AMERICAN CONFERENCE

First Team Singles

 

1. Eryn Banton

 Cheltenham

2. Ksenija Tasich

 Upper Dublin  

3. Jenny Landells

Wissahickon

 

 

Second Team Singles

 

1. Liza Smaliak

 Plymouth Whitemarsh

2. Rebecca Miller

 Quakertown

3. Julia Friedenberg

 Wissahickon

 

 

Third Team Singles

 

1. Erin Hackett

 Upper Dublin  

2. Amanda Nerenberg

 Plymouth Whitemarsh

3. Rachel Flame

 Wissahickon

 

 

Honorable Mention Singles

 

1. Allison Cottone

 Springfield

2. Zoe Wolfenson

 Upper Moreland

3. Olivia Hirt

 Hatboro-Horsham

 

 

First Team Doubles

 

1. Sam Sullivan / Elizabeth Kooman

 Wissahickon

2. Belinda Jin / Lea Mangifesta

 Upper Dublin  

3. Rebecca Richards / Kaia Shula

 Plymouth Whitemarsh

4. Rylie Hetrick / Maddie Dayton

 Quakertown

 

 

Second Team Doubles

 

1. Anne Liu / Amanda Yang

 Upper Dublin  

2. Lauren Kang / Amanda Maltin

 Wissahickon

3. Sally Suvman / Caroline King

 Plymouth Whitemarsh

4. Sophie Koval / Jessica Schenk

 Cheltenham

 

 

Third Team Doubles

 

1. Sydney Kemp / Jill Halpern

 Hatboro-Horsham

2. Jessica Cheifetz / Anna Zhou

 Upper Dublin  

3. Hannah Wang / Nicole Zappin

 Wissahickon

4. Emily Rosen / Hannah Xiao

 Upper Dublin  

 

 

Honorable Mention Doubles

 

1. Angel Ennis / Jocelyn Baumeister

 Upper Moreland

2.  Antonette Spinosa / Miller Huertgen-

 Hatboro-Horsham

3. Madeleine Bohr / Allison Hastings

 Springfield

4. Mollie Blum / Kayla Kaufman

 Plymouth Whitemarsh