2017 SOL Softball All League

2017 SOL Softball All-League Selections

NATIONAL CONFERENCE

First Team

Name

Position

Grade

School

Phylicia Wilcov

First Base

Sr

Council Rock South

Hunter Hart

Second Base

 Sr 

Neshaminy

Tori Yorgey

Short Stop

Soph

 Bensalem

Natalie Rios

Third Base

Jr

Neshaminy

Allison Rose

Catcher

Soph

 Pennsbury

Amber Brugger

Pitcher

Jr

 Neshaminy,

Jenna Khantzian

Pitcher

Soph

Council Rock North

Sabrina Crane

Outfield

Sr

Council Rock North,

Stephanie Andreoli

Outfield

Sr

 Council Rock South,

Devan Masciulli

Outfield

 Sr

Neshaminy,

Olivia Mauro

Outfield

Jr

Pennsbury

Liana Jones

Designated Player

 Fr

 Neshaminy

Second Team

Name

Position

Grade

School

Rebecca Dixon

First Base

Sr

 Neshaminy

Sierra Daly

Second Base

Soph

Pennsbury

Juliana Shields

Short Stop

Soph

 Council Rock North

Taylor Briggs

Third Base

Jr

 Council Rock North

Taylor Amazeen

Catcher

Sr

Council Rock North

Alyssa Hileman

Pitcher

Jr

Pennsbury

Danielle Walters

Pitcher

Fr

 Council Rock South

Riley Sheehy

Outfield

Jr

 Council Rock North

 Alexis Watkins

Outfield

Jr

Neshaminy

 Stephany Wolf

Outfield

Sr

Harry S. Truman

Arden Rabiger

Designated Player

Jr

 Pennsbury

Honorable Mention

Name

Position

Grade

School

Haley Sauer

First Base

Soph

Bensalem

Renee Reynolds

Second Base

Jr

Abington

Chrissy Huhn

Short Stop

Fr

Harry S. Truman

Mia Pitt

Third Base

Fr

Harry S. Truman

Olivia Bernstein

Catcher

Jr

 Abington

Dani Sharpe

Pitcher

 Soph

 Bensalem

Steph Andreoli

Pitcher

Sr

 Council Rock South

Makenna Diamond

Outfield

Jr

Council Rock South

Haley Keenan

Outfield

Fr

Bensalem

Lily Campoli

Outfield

Jr

Abington

 Chrissy Seagrest

Designated Player

Sr

Bensalem

National Conference Champion: Neshaminy
Sportsmanship Award:  Bensalem

CONTINENTAL CONFERENCE

Sportsmanship Award: William Tennent
First Team

Name

Position

Grade

School

Bri Battavio

Pitcher

Senior

North Penn

Kylie Kenney

Pitcher

Sophomore

Central Bucks South

Meg Bradley

Catcher

Senior

Central Bucks South

Taylor Marinelli

1st Base

Senior

Central Bucks South

Jordan Pietrzykoski

2nd Base

Sophomore

North Penn

Maddi Bieber

3rd Base

Senior

Central Bucks South

Alex DeLeon

Shortstop

Junior

Central Bucks South

Audrey LaBouliere

Outfield

Junior

Central Bucks East

Alexa Ortman

Outfield

Sophomore

Central Bucks South

Emily Groarke

Outfield

Junior

North Penn

Sierra Mosiniak

Designated Player

Junior

Central Bucks West

Second Team

Name

Position

Grade

School

Giuliana Ruscio

Pitcher

Junior

Central Bucks East

Alexis McConomy

Pitcher

Senior

Central Bucks South

Alyssa Catron

Catcher

Sophomore

Central Bucks East

Kariam Bou-Colon

1st Base

Senior

North Penn

Katie Hines

2nd Base

Freshman

Central Bucks South

Cara Hatzinger

3rd Base

Senior

Central Bucks West

Kiley Watson

Shortstop

Sophomore

Pennridge

Mary Kate Levush

Outfield

Sophomore

Pennridge

Elia Namey

Outfield

Sophomore

North Penn

Caitlyn Mitros

Outfield

Sophomore

William Tennent

Brit Moyer

Designated Player

Junior

North Penn

Third Team

Name

Position

Grade

School

Kailyn Bell

Pitcher

Junior

Pennridge

Alex Scheeler

Pitcher

Junior

Souderton

Amanda Greaney

Catcher

Freshman

North Penn

Grace McGinley

1st Base

Senior

Pennridge

Tara Harper

2nd Base

Junior

Central Bucks East

Brianna Koonce

3rd Base

Sophomore

William Tennent

Hailey Aspinwall

Shortstop

Sophomore

Central Bucks East

Alexis McConomy

Outfield

Senior

Central Bucks South

Emma Dryden

Outfield

Senior

Central Bucks West

Ali Gould

Outfield

Junior

Souderton

 Emily Curtis

Designated Player

Senior

William Tennent

Honorable Mention

Name

Position

Grade

School

Angelina Sherba

Pitcher

Junior

Central Bucks West

Meghan Bauer

Pitcher

Senior

Pennridge

Skylar Hengeveld

Catcher

Junior

Pennridge

Madison Michvech

1st Base

Senior

Central Bucks East

Marissa Govan

2nd Base

Senior

William Tennent

Krista Yerk

2nd Base

Senior

Pennridge

Samantha Harty

3rd Base

Senior

Pennridge

Hannah Reimel

Shortstop

Freshman

William Tennent

Darien Dempsey

Outfield

Senior

Central Bucks East

Sam Beagelman

Outfield

Sophomore

Central Bucks East

Kate Clarke

Outfield

Junior

William Tennent

Cassidy Hubmaster

Outfield

Junior

William Tennent

AMERICAN CONFERENCE

First Team

Name

Position

Grade

School

Mikayla Fedele

Pitcher

10

Hatboro-Horsham

Tori Caputo

Pitcher

10

Quakertown

Brittany Hubler

Catcher

10

Hatboro-Horsham

Lauren Beal

1st Base

12

Quakertown

Kylie Flagler

2nd Base

12

Hatboro-Horsham

Morgan Gianelle

3rd Base

11

Cheltenham

Jackie McMenamin

Shortstop

12

Upper Dublin

Brynn Griffith

Outfield

12

Hatboro-Horsham

Tara Baglivo

Outfield

12

Quakertown

Sarah Tannenbaum

Outfield

12

Upper Dublin

Alyssa Myers

Designated Player

12

Hatboro-Horsham

 

Second Team

Name

Position

Grade

School

Erin Gallagher

Pitcher

11

Upper Dublin

Jenna Sadowski

Pitcher

10

Upper Moreland

Maddie Moyer

Catcher

10

Quakertown

Meg Sonntag

1st Base

10

Hatboro-Horsham

Ryann Kemmerling

2nd Base

12

Quakertown

Rachel Carney

3rd Base

10

Hatboro-Horsham

Alica Tauber

Shortstop

10

Hatboro-Horsham

Kyleigh Dinnien

Outfield

11

Hatboro-Horsham

Maddie Yeager

Outfield

11

Hatboro-Horsham

Kayla Sawick

Outfield

12

Upper Moreland

Bela Soriano

Designated Player

10

Upper Dublin

Third Team

Name

Position

Grade

School

Allison Beausoleil

Pitcher

10

Plymouth Whitemarsh

Hannah Sebenick

Pitcher

10

Springfield

Michela Coleman

Catcher

12

Wissahickon

Brianna Parker

1st Base

11

Upper Dublin

Sarah Sharp

2nd Base

11

Upper Dublin

Nikki Vanelli

3rd Base

11

Quakertown

Abbey Schwartz

Shortstop

9

Quakertown

Halle Frederick

Outfield

9

Quakertown

Siani Paige-Miller

Outfield

10

Wissahickon

Sarah Stofik

Outfield

9

Quakertown

Honorable Mention

Name

Position

Grade

School

Veata Blair-Kraybill

Pitcher

11

Cheltenham

Meghan Muth

Catcher

10

Upper Dublin

Gianna Fazio

1st Base

10

Plymouth Whitemarsh

Maddie Mull

2nd Base

12

Upper Moreland

Lauren Fuhrmeister

3rd Base

11

Plymouth Whitemarsh

Ragan Ebersole

Shortstop

12

Plymouth Whitemarsh

Madison Rorer

Outfield

10

Cheltenham

Emma Carney

Outfield

10

Plymouth Whitemarsh

Kim Benge

Outfield

12

Upper Moreland

Sportsmanship Award: Springfield