2018 Holiday Tournament Schedule for SOL BB Teams

Check out the schedule for SOL basketball teams in action over the holiday break. Additional tournaments will be added as they are received.

PETE & JAMEER NELSON CLASSIC (at Chestnut Hill College)
Friday, Dec. 28
12 noon          Coatesville vs. Abington Heights (Boys)
1:45 p.m.        Cheltenham vs. Friends Central (Boys)
3:30 p.m.        Episcopal vs. Academy Park (Boys)
5:15 p.m.        La Salle vs. Calvert Hall (Boys)
7:00 p.m.        Pennsbury vs. Bishop McDevitt (Boys)
8:30 p.m.        Christiana De vs. Girard College

PETE & JAMEER NELSON CLASSIC (At Widener University)
Saturday, Dec. 29
11:00 a.m.      Episcopal Academy vs. Overbrook (Boys)
12:45 p.m.      Sun Valley vs. Cardinal O’Hara (Boys)
2:30 p.m.        St. Joe’s Prep vs. Bishop Shanahan (Boys)
4:15 p.m.        Cherokee (N.J.) vs. Haverford School (Boys)
6:00 p.m.        Coatesville vs. Malvern Prep (Boys)
7:45 p.m.        Chester vs. St. George’s (Del.) (Boys)
9:15 p.m.        Plymouth Whitemarsh vs. Unionville

PETE & JAMEER NELSON CLASSIC (At Widener University)
Sunday, Dec. 30
12 noon          St. Joe’s Prep vs. Sun Valley (Boys)
1:45 p.m.        Lower Merion vs. Methacton (Boys)
3:30 p.m.        Chester vs. Penncrest (Boys)
5:15 p.m.        Neumann Goretti vs. Malvern Prep (Boys)
7:00 p.m.        Bonner-Prendergast vs. Plymouth Whitemarsh (Boys)
8:30 p.m.        Imhotep Charter vs. Kennedy Catholic (Boys)

OVER THE RIVER TOURNAMENT (at New Hope-Solebury)
Thursday, Dec. 27
10:00 a.m.      Villa Joseph Marie vs. South Hunterdon (Girls)
11:45 a.m.      Council Rock North vs. South Hunterdon (Boys)
1:30 p.m.        West Windsor-Plainsboro South vs. New Hope-Solebury (Girls)
3:15 p.m.        Springfield Township vs. New Hope-Solebury (Boys)
Friday, Dec. 28
10:00 a.m.      Consolation Game (Girls)
11:45 a.m.      Consolation Game (Boys)
1:30 p.m.        Championship Game            (Girls)
3:30 p.m.        Championship Game (Boys)

CARDINAL CLASSIC (at Upper Dublin High School)
Friday, Dec. 28
5:15 p.m.        North Penn vs. Germantown Academy (Girls)
7:00 p.m.        Springside Chestnut Hill vs. Upper Dublin (Girls)
Saturday, Dec. 29
1:00 p.m.        Consolation Game (Girls)
2:45 p.m.        Championship Game (Girls)

ROBERT HOPF TOURNAMENT (at Jenkintown High School)
Friday, Dec. 28
2:00 p.m.        Sacred Heart vs. Springfield Township (Girls)
3:45 p.m.        Bensalem vs. Jenkintown (Girls)
5:30 p.m.        Calvary Christian vs. Lower Moreland (Boys)
7:15 p.m.        Upper Moreland vs. Jenkintown (Boys)
Saturday’s Dec. 29
2:00 p.m.        Consolation Game (Girls)
3:45 p.m.        Consolation Game (Boys)
5:30 p.m.        Championship Game (Girls)
7:15 p.m.        Championship Game (Boys)

BOYERTOWN HOLIDAY TOURNAMENT (at Boyertown High School)
Friday, Dec. 28
3:00 p.m.        Pennridge vs. Governor Mifflin (Boys)
Saturday, Dec. 29
TBA

PERKIOMEN VALLEY HOLIDAY SHOOT-OUT (at Perkiomen Valley)
Thursday, Dec. 27
5:00 p.m.        North Penn vs. Methacton (boys)
6:30 p.m.        Perkiomen Valley vs. Wissahickon (boys)
Friday, Dec. 28
5:00 p.m.        Methacton vs. Wissahickon (Boys)
6:30 p.m.        Perkiomen Valley vs. North Penn (boys)

PLYMOUTH WHITEMARSH HOLIDAY TOURNAMENT (at Plymouth Whitemarsh)
Friday, Dec. 28
6:00 p.m.        William Tennent vs. West Chester East (Girls)

7:30 p.m.        Harriton vs. Plymouth Whitemarsh (Girls)
Saturday, Dec. 29
2:30 p.m.        Consolation Game (Girls)
4:00 p.m.        Championship Games (Girls)

DICK DOUGHERTY MEMORIAL HOLIDAY TOURNAMENT (at Bensalem)
Thursday, Dec. 27
6:00 p.m.        Executive Education Academy vs. Lansdale Catholic (Boys)
7:30 p.m.        Bristol vs. Bensalem (Boys)
Friday, Dec. 28
6:00 p.m.        Consolation Game (Boys)
7:30 p.m.        Championship Game (Boys)

GARNET VALLEY HOLIDAY TOURNAMENT (at Garnet Valley)
Thursday, Dec. 27
1:30 p.m.           Central Bucks East vs. Archmere Academy (Girls)
3:00 p.m.           Great Valley vs. Garnet Valley (Girls)
Friday, Dec. 28
1:30 p.m.           Consolation Game (Girls)
6:30 p.m.           Championship Game (Girls)    

GEORGE W SNEAR HOLIDAY TOURNAMENT (at the Fellowship House, Conshohocken)
Thursday, Dec. 27
6:00 p.m.        Council Rock South vs. Lansdale Catholic (Girls)
Friday, Dec. 28
TBD               Council Rock South vs. Norristown or Agnes Irwin (Girls)

GREAT VALLEY TOURNAMENT (at Great Valley)
Thursday, Dec. 27
5:00 p.m.        Upper Dublin vs. Pottstown (Boys)
7:00 p.m.        Great Valley vs. West Chester Henderson (Boys)
Friday, Dec. 28
5:00 p.m.        Consolation Game (Boys)
7:00 p.m.        Championship Game (Boys)

JACK SCHOTT HOLIDAY TOURNAMENT (at Holy Ghost Prep)
Friday, Dec. 28
5:30 p.m.        Central Bucks South vs. Bartram (Boys)
7:00 p.m.        Harry S Truman vs. Holy Ghost Prep (Boys)
Saturday, Dec. 29
5:30 p.m.        Consolation Game (Boys)
7:00 p.m.        Championship Game (Boys)

WEST CHESTER RUSTIN WINTER CLASSIC (at West Chester Rustin)
Thursday, Dec. 27
5:30 p.m.        Souderton vs. Upper Darby (Boys)
7:00 p.m.        Neshaminy vs. West Chester Rustin (Boys)
Friday, Dec. 28
5:30 p.m.        Neshaminy vs. Upper Darby (Boys)
7:00 p.m.        Souderton vs. West Chester Rustin (Boys)

DOCK MENNONITE HOLIDAY BASKETBALL TOURNAMENT (at Dock Mennonite Academy)
Thursday, Dec. 27
6:00 p.m.        Central Bucks East vs. Dobbins (Boys)
7:30 p.m.        Dock Mennonite Academy vs. Chester Charter (Boys)
Friday, Dec. 28
6:00 p.m.        Consolation Game (Boys)
7:30 p.m.        Championship Game (Boys)

RIDLEY HOLIDAY TOURNAMENT (at Ridley)
Thursday, Dec. 27
3:00 p.m.        Pennsbury vs. Oxford (Girls)
Friday, Dec. 28
TBA

DOWNINGTOWN WEST HOLIDAY TOURNAMENT (at Downingtown West)
Thursday, Dec. 27
6:00 p.m.        Chester vs. Nazareth Academy (Girls)
7:15 p.m.        Downingtown West vs. Cheltenham (Girls)
Friday, Dec. 28
6:00 p.m.        Consolation Game (Girls)
7:15 p.m.        Championship Game (Girls)

ARCADIA SHOWCASE (at Arcadia University)
Sunday, Dec. 30

5:00 p.m.        La Salle vs. Cheltenham (Boys)

OAKLAND MILLS HIGH SCHOOL HOLIDAY TOURNAMENT (Columbia, Md.)
Thursday, Dec. 27
5:00 p.m.        Central Bucks West vs. Parkville High School (Boys)
Friday, Dec. 28
TBD

BOO WILLIAMS CHRISTMAS CLASSIC (Hampton, Va.)
Thursday, Dec. 27
6:00 p.m.        Central Bucks West vs. Lake Taylor (Girls)
Friday, Dec. 28
TBA
Saturday, Dec. 29
TBA

O’HARA CHRISTMAS TOURNAMENT (at Cardinal O’Hara)
Friday, Dec. 28
3:00 p.m.         Abington vs. Archbishop Carroll (Girls)
Saturday, Dec. 29
6:00 p.m.         Abington vs. Cherokee (Girls)

 

UPPER MERION HOLIDAY TOURNAMENT (at Upper Merion High School)
Friday, Dec. 28

5:00 p.m.        Hatboro-Horsham vs. Upper Merion (Girls)
7:00 p.m.        Plum vs. Bishop Shanahan (Girls)
Saturday, Dec. 29
4:00 p.m.        Consolation Game (Girls)
6:00 p.m.        Championship Game (Girls)

BOARDWALK CLASSIC (Wildwood, N.J.)
Friday, Dec. 28 (Fran St. John Showcase)
2:00 p.m.        Council Rock North vs. Archbishop Ryan (Girls)
Saturday, Dec. 29 (John Carlson Memorial Bracket Game)
7:30 p.m.        Shawnee vs. Methacton (Girls)
9:00 p.m.        Council Rock North vs. West Chester Rustin (Girls)
Sunday, Dec. 30 (John Carlson Memorial Bracket)
2:00 p.m.        Consolation Game (Girls)
8:30 p.m.        Championship Game (Girls)

DIAMOND STATE CLASSIC (at St. Elizabeth's High School, Del.)
Saturday, Dec. 29
2:15 p.m.           Neshaminy vs. St. Elizabeth’s (Girls)
Sunday, Dec. 30
TBA

 

Thursday, Dec. 27
7:00 p.m.        Quakertown at Stroudsburg (Girls)