2018 SOL Baseball All-League Teams

Suburban One League 2018 Baseball All-League Teams

NATIONAL CONFERENCE

Team

Pitcher

School

1st

Steve Aldrich

Bensalem

1st

Nick Dean

Bensalem

1st

Shayne Ostrowsky

Pennsbury

2nd

Christian Buchler

Pennsbury

2nd

Brenden Carter

Council Rock South

2nd

Jake Fehrle

Neshaminy

3rd

Cam Culver

Truman

3rd

Mike Finsel

Truman

3rd

Ryan Stalker

Council Rock North

Honorable Mention

Nick Fossile

Bensalem

Honorable Mention

Eric Hoefer

Council Rock North

Honorable Mention

JP Nolan

Abington

 

Team

Outfielder

School

1st

Keith Parrish

Bensalem

1st

Evan Profy

Truman

1st

Matt Shenot

Council Rock North

2nd

CJ Donofry

Council Rock North

2nd

Joe Kaleck

Neshaminy

2nd

Gus Natelli

Neshaminy

3rd

Dylan Jackson

Truman

3rd

Jon Revelle

Bensalem

3rd

Dalton Turner

Neshaminy

Honorable Mention

Dominic Grady

Bensalem

Honorable Mention

Gary Minnes

Pennsbury

Honorable Mention

Ryan Stalker

Council Rock North

 

Team

Catcher

School

1st

Carson Shane

Council Rock North

2nd

T.J. Brasier

Truman

3rd

Josh Tesarck

Pennsbury

Honorable Mention

Scott Rooney

Bensalem

 

Team

First Basemen

School

1st

Jason Walter

Council Rock North

2nd

George Jacob

Abington

3rd

Nick Gallo

Council Rock South

Honorable Mention

Kyle Dear

Pennsbury

 

Team

Second Basemen

School

1st

Brian Nicolas

Neshaminy

2nd

Nick Dean

Bensalem

3rd

Jake Martell

Pennsbury

Honorable Mention

Steve Aldrich

Bensalem

 

Team

Shortstop

School

1st

Cavan Tully

Council Rock North

2nd

Cory Joyce

Neshaminy

3rd

Justin Massielo

Pennsbury

Honorable Mention

Brian Swentkowski

Bensalem

 

Team

Third Basemen

School

1st

Sam Ruta

Pennsbury

2nd

Joe DiMaria

Abington

3rd

Chris Cavallaro

Neshaminy

Honorable Mention

Emilio Pallante

Council Rock South

 

Team

Designated Hitter

School

1st

Evan Fisher

Council Rock South

2nd

Wayne Pekarski

Truman

3rd

Damon Lavender

Bensalem

Honorable Mention

Rodrigo Santa

Neshaminy

 

CONTINENTAL CONFERENCE

FIRST TEAM

J. Morales

Pitcher

Junior

Souderton

Danny Kirwin

Pitcher

Senior

North Penn

Ryan Rieber

Pitcher

Junior

CB South

Jake Drelick

Catcher

Junior

North Penn

Connor McKeown

1st Base

Junior

CB South

Rob Weiss

2nd Base

Senior

North Penn

Greg Delgado

3rd Base

Senior

Wm. Tennent

Joey Loynd

Shortstop

Junior

CB South

Xavier Delgado

Outfield

Junior

Wm. Tennent

Luke Barnum

Outfield

Senior

Souderton

Joe Picozzi

Outfield

Senior

North Penn

Jake Trachtenberg

DH

Junior

CB South

 

SECOND TEAM

Alex Podraza

Pitcher

Sophomore

Pennridge

Kolby Barrow

Pitcher

Sophomore

North Penn

Aaron Groller

Pitcher

Junior

Souderton

Evan Freed

Catcher

Senior

Pennridge

Blaise Sclafani

1st Base

Senior

Souderton

Rhys Nicholas

2nd Base

Junior

CB West

Matt Cooper

3rd Base

Junior

CB West

Zach Miles

Shortstop

Junior

North Penn

Nick Bitsko

Outfield

Freshman

CB East

Atlee Hasson

Outfield

Senior

North Penn

Ben Berger

Outfield

Senior

CB South

Hunter Hamlin

DH

Senior

North Penn

 

THIRD TEAM

Matt Cooper

Pitcher

Junior

CB West

Joe Valenti

Pitcher

Junior

North Penn

Brock Veit

Pitcher

Junior

CB South

Jimmy Parrish

Catcher

Senior

CB East

Billy Collins

1st Base

Senior

North Penn

Luke Shank

2nd Base

Senior

Souderton

Tyler Siddal

3rd Base

Senior

North Penn

Conlan Wall

Shortstop

Sophomore

Souderton

Trevor D’Arcy

Outfield

Senior

CB West

Jimmy Petrik

Outfield

Junior

Pennrisge

Zach Steinberg

Outfield

Junior

CB South

David Gulibon

DH

Senior

Souderton

 

HONORABLE MENTION

David Linsalata

Pitcher

Sophomore

Wm. Tennent

Blaise Sclafani

Pitcher

Senior

Souderton

Brian Gilvary

Pitcher

Junior

CB West

Jimmy Petrik

Pitcher

Junior

Pennridge

Mason Blankenburg

Pitcher

Senior

North Penn

Kip Mooney

Catcher

Junior

Wm. Tennent

Grant Meiers

1st Base

Senior

CB East

Sean E’Nama

2nd Base

Senior

CB East

Luke Taylor

3rd Base

Junior

Souderton

Joey Shannon

Shortstop

Senior

Wm. Tennent

Tommy Plunkett

Outfield

Senior

Wm. Tennent

Eddie Kerrigan

Outfield

Senior

Pennridge

Ryan Bealer

Outfield

Senior

North Penn

Jordan Morales

Outfield

Junior

Souderton

Tyler Dalzell

DH

Junior

CB West

 

AMERICAN CONFERENCE

AMERICAN CONFERENCE CHAMP: QUAKERTOWN HS
SPORTSMANSHIP AWARD WINNER: HATBORO-HORSHAM HS

FIRST TEAM

NAME

POSITION

SCHOOL

GRADE

Justin Guidos

PITCHER

Quakertown

12

Mike Gorman

PITCHER

Wissahickon

10

Mason Hicks

CATCHER

Quakertown

11

JJ Paul

1ST BASE

Quakertown

12

Brian Hynes

2ND BASE

Wissahickon

10

Dennis Pierce

3RD BASE

Quakertown

11

Steve Loden

SS

Wissahickon

11

Brian Menhardt

OUTFIELD

Wissahickon

10

Nathaniel Barnes

OUTFIELD

Quakertown

12

Andrew Booth

OUTFIELD

Wissahickon

10

Anthony Bruno

DH

Hatboro-Horsham

10

 

SECOND TEAM

NAME

POSITION

SCHOOL

GRADE

Ben Mascio

PITCHER

Plymouth Whitemarsh

10

Nick Pave

PITCHER

Springfield (M)

12

Garrett M. Breslin

CATCHER

Upper Dublin

12

Eddie Fortescue

1ST BASE

Wissahickon

11

Brian McPeak

2ND BASE

Upper Dublin

11

Michael Steitz

3RD BASE

Wissahickon

12

Brian Robison

SS

Quakertown

12

Jake Mayson

OUTFIELD

Hatboro-Horsham

12

Matt Mitchell

OUTFIELD

Plymouth Whitemarsh

12

Jack Dombrowski

OUTFIELD

Upper Moreland

11

Nick Pave

DH

Springfield (M)

12

 

THIRD TEAM

NAME

POSITION

SCHOOL

GRADE

JJ Paul

PITCHER

Quakertown

12

Quinn Rovner

PITCHER

Wissahickon

11

Kevin Reilly

CATCHER

Plymouth Whitemarsh

10

Morgan D'Amico

1ST BASE

Springfield (M)

11

Jacob Nunez

2ND BASE

Plymouth Whitemarsh

11

Riley Brink

3RD BASE

Upper Dublin

12

Stephen Longo

SS

Plymouth Whitemarsh

12

Tim Dahme

OUTFIELD

Springfield (M)

12

Thomas Longstreth

OUTFIELD

Upper Moreland

11

Elijah Peck

OUTFIELD

Upper Dublin

11

Brad Krenicky

DH

Plymouth Whitemarsh

12

 

HONORABLE MENTION

NAME

POSITION

SCHOOL

GRADE

Benny Wilson

PITCHER

Hatboro-Horsham

10

Alex Bugg

PITCHER

Cheltenham

11

Brian Murphy

CATCHER

Springfield (M)

11

Joey Monaghan

1ST BASE

Upper Dublin

12

Jake Welsh

2ND BASE

Springfield (M)

12

Sean Gledhill

3RD BASE

Hatboro-Horsham

11

Kevin Walder

3RD BASE

Upper Moreland

12

Macleod Farley

SS

Springfield (M)

12

Jake Bianchini

SS

Hatboro-Horsham

10

Sean Brennan

OUTFIELD

Quakertown

11

Trevor McCaffrey

OUTFIELD

Springfield (M)

12

Mitchell McCann

OUTFIELD

Springfield (M)

11

Dale Jacobs

DH

Cheltenham

12