2018 SOL Boys Basketball All-League

2017-2018 SOL Boys Basketball All-League Selections

NATIONAL CONFERENCE
First Team

Name

School

Grade

Eric Dixon

Abington

11

Robbie Heath

Abington

12

Chris Arcidiacono

Neshaminy

12

Lucas Monroe

Abington

11

Ward Roberts

Bensalem

12

 

Second Team

Name

School

Grade

James Leible

Bensalem

12

Raylil Winton

Pennsbury

12

Anthony Papeo

Neshaminy

12

Christian Jabbar

Council Rock South

12

Josh Arruda

Pennsbury

12

 

Third Team

Name

School

Grade

Taco Douglas

Bensalem

12

Matt McAlister

Council Rock North

12

Brady Haggerty

Council Rock North

12

Jeffrey Nixon

HS Truman

12

Chad Weldon

Pennsbury

12

 

Honorable Mention

Name

School

Grade

Gary Francis

Pennsbury

11

Danny Bodine

Neshaminy

12

Jake Martel

Pennsbury

12

Charles Dominick

Neshaminy

12

Darious Brown

Abington

11

 

CONTINENTAL CONFERENCE

Sportsmanship Award:  CB East, Pennridge, Souderton

First Team

 Name

Grade

Pos.

School

Tommy Kuypers

JR

F

CB South

Collin MacAdams

SR

F

CB West

Jake Reichwein

SR

F

CB West

Nate Robinson

SR

G

CB South

Sean Yoder

JR

G

Pennridge

 

Second Team

Name

Grade

Pos.

School

Kyle Cassidy

SR

G

CB East

Tyrese Lewis

SR

F

Pennridge

Shane McCusker

SR

G

CB West

Jonathan Post

JR

F

Pennridge

David Robinson

JR

F

North Penn

 

Third Team

Name

Grade

Pos.

School

Chris Coleman

SR

G

North Penn

Tomas Hanrahan

SR

G

Souderton

AJ Mitchell

JR

G

North Penn

Jack Mulhearn

JR

G

CB West

Nick Roggio

JR

F

CB East

 

Honorable Mention

Name

Grade

Pos.

School

Markeith Baxter

SR

F

Wm Tennent

AJ Catanzaro

SR

F

North Penn

Ian McCaw

JR

F

CB South

Collin Stein

SR

G

CB East

Trevor Watts

SR

F

Souderton

 

AMERICAN CONFERENCE

First Team

Name

School

Grade

Max Rapoport

Wissahickon

12

Jack Clark

Cheltenham

12

Ahmad Bickley

Cheltenham

12

Naheem Mcleod

Plymouth-Whitemarsh

11

Ish Horn

Plymouth-Whitemarsh

12

 

Second Team

Name

School

Grade

Ahmin Williams

Plymouth-Whitemarsh

12

Ahmad Williams

Plymouth-Whitemarsh

12

Zach Reiner

Wissahickon

12

Eddie Fortescue

Wissahickon

11

Ryan Coyle

Upper Moreland

12

 

Third Team

Name

School

Grade

Nyjee Scott

Upper Dublin

12

Amir Lewis

Cheltenham

12

Chris Edwards

Hatboro-Horsham

12

Zahree Harrison

Cheltenham

10

Kyle Hogan

Hatboro-Horsham

12

Alan Glover

Plymouth-Whitemarsh

12

 

Honorable Mention

Name

School

Grade

Christian O’Donnell

Upper Moreland

11

Eli Ortiz

Quakertown

11

Matt Lucas

Quakertown

11

Kyin Healey

Cheltenham

11

Quentin Johnson

Springfield

12