2018 SOL Boys Soccer All-League

2018 SOL Boys Soccer All-League Selections

NATIONAL CONFERENCE

1st Team

Zach Saifer

CRN

Jeremy Smithline

CRN

Sean Finneyfrock

CRN

Andrew Rosenfeld

CRS

Kais Jawauteh

NHS

Christian Rodgers

Nesh

Randy Dickersbach

PHS

Josh Panaro

PHS

Max Schulze

WT

Jack Forbes

WT

Keeper:  Drew Bresnan

CRS

2nd Team

Nyles Cayemitte

PHS

Matt Tennant

PHS

Justin Pagliughi

CRN

Sean Armstrong

CRS

Keith Charlton

CRS

Vince McGlynn

NHS

Gavin Rowan

NHS

Edwin Teah

THS

German Contreras

BHS

Colin Hires

WT

Keeper: Peter Beidler

PHS

3rd Team

Vince Colon

CRN

Lou Salmi

NHS

Jon Larbi

BHS

Spencer Berman

CRN

Nick Kennerly

CRS

Mike Albarran

NHS

Ian Siwinski

NHS

Joe Ficarotta

PHS

Artie Dingley

THS

Matt D’Ambra

WT

Keeper:  Andrew Daries

CRN

Honorable Mention

Trevor Hart

PHS

Wendell Matthews

THS

Brian Gibson

BHS

Ryan Sirota

CRN

TJ Grube

CRN

Raphael Gelshteyn

CRS

Justin Segal

CRS

Alex Daeche

NHS

Mike Thomas

NHS

Ben Weir

WT

Keeper: Nick Walker

NHS

Sportsmanship: William Tennent

 

CONTINENTAL CONFERENCE

Sportsmanship: CB East

1st Team

Dylan Smith

CB West

    Goalkeeper

12

Carter Houlihan

North Penn

  Midfielder

11

Luke McMahon

North Penn

   Forward

12

Aidan Jerome

North Penn

    Midfielder

12

Bailey Moyer

CB West

    Defender

11

Carson Snyder

CB West

    Midfielder

12

Matt Stevenson

Pennridge

  Forward

12

Aidan Link

Pennridge

    Midfielder

12

Josh Jones

North Penn

    Defender

10

Nick Centenera

CB West

   Defender

12

Marco Grenda

Pennridge

    Forward

12

2nd Team

Mitchell Race

Souderton

Goalkeeper

12

Bill Rossman

CB East

Defender

12

RJ Visco

CB South

Forward

12

Jared Huzar

North Penn

Midfielder

12

Chris Caputo

North Penn

Defender

12

Reed Sturza

CB West

Midfielder

12

Jack Taplett

Pennridge

Forward

12

Colin Burn

CB West

Midfielder

12

Nick Dunn

Pennridge

Midfielder

12

James Lutz

CB West

Defender

10

Jack Gillespie

Pennridge

Defender

12

3rd Team

Brett Schwengels

North Penn

Goalkeeper

12

Jamie Stewart

North Penn

Defender

11

Ryan Stewart

North Penn

Defender

11

Jake Heilig

CB South

Forward

12

Jimi Leder

CB West

Midfielder

11

Corey Bethel

CB South

Defender

12

Luke Atiyeh

Souderton

Defender

12

Dillan Natitus

Pennridge

Defender

11

Logan Rott

CB East

Midfielder

12

Nate Besch

Quakertown

Defender

12

Kyle Holt

CB West

Midfielder

12

Honorable Mention

Kyle Dunigan

CB East

Goalkeeper

12

Brandan Kishbaugh

Quakertown

Defender

12

Luke Fehrman

CB West

Midfielder

12

Jacob Bing-Zaremba

CB East

Defender

10

Julian Stewart

CB South

Defender

12

Kyle Bethel

CB South

Midfielder

10

Christian Snyder

North Penn

Defender

12

Keegan Cannon

CB East

Midfielder

12

TJ Hibsman

Souderton

Midfielder

10

Dalton Guthrie

Pennridge

Defender

10

Carlos Erazo

Pennridge

Defender

10

 

AMERICAN CONFERENCE

1st Team

Name

School

Grade

Sean Touey

Abington

12

Eddie Fortescue

Wissahickon

12

Nevin Baer

Abington

11

Reese Gibbs

Abington

11

Trey Schwartz

Wissahickon

12

JD Mallinder

Hatboro-Horsham

11

Tom Hoy

Plymouth Whitemarsh

12

Gabe Kessler

Wissahickon

12

Colin Asper

Upper Dublin

12

Jack Failing

Abington

12

Justin Grady, GK

Cheltenham

12

2nd Team

Name

School

Grade

Christian O'Donnell

Upper Moreland

12

Max Brown

Cheltenham

12

Matty Harmon

Hatboro-Horsham

11

Liam Weiss

Wissahickon

12

Liam Friel

Abington

12

David Goldstein

Wissahickon

12

Andrew Strickland

Plymouth Whitemarsh

12

Jake Weiss

Hatboro-Horsham

10

Dillon Donnelly

Springfield Twp

12

Rich Veon

Plymouth Whitemarsh

12

Alex Haycock,GK

Abington

12

3rd Team

Name

School

Grade

Jordan Kahny

Upper Dublin

11

Findlay Peet

Cheltenham

11

Jacobe Sandcroft

Plymouth Whitemarsh

12

Liam Campbell

Abington

12

Vinnie Carosella

Abington

12

Mateo Infante

Upper Moreland

10

Matt Om

Wissahickon

12

Ryan Cole

Hatboro-Horsham

12

Andrew Hurrell

Hatboro-Horsham

12

Max Lubas

Plymouth Whitemarsh

11

Connor Smith,GK

Plymouth Whitemarsh

11

Honorable mention

Name

School

Grade

Matt Moses

Upper Dublin

12

Micheal Burnstein

Abington

11

Chad McNally

Plymouth Whitemarsh

11

Jun Yuh

Wissahickon

12

Julian Mendelsohn

Cheltenham

12

Justin Mull

Upper Moreland

12

Zack Kim

Hatboro-Horsham

12

Dylan Davis

Springfield Twp

12

Matt Yoon

Upper Dublin

12

Lionel Smoler-Shatz

Cheltenham

12

Julian Brown, GK

Springfield Twp

12