2018 SOL Boys Swimming All-League - American Conference

2018 SOL Boys Swimming All-League Selections

AMERICAN CONFERENCE

200 Yard Medley Relay

1st Team

Jake Dimartile/Matthew Jensen/Alex Flynn/Joe Gewartowski

 Upper Dublin

2nd Team

Caleb Kelly/Niles Rankin/Nick Fiddler/Billy Gallagher

 Plymouth Whitemarsh

3rd Team

Pearce Stephens/Coner Eimer/Zack Mignogna/Andrew Mcpoyle

 Hatboro Horsham

Honorable Mention

Jake Cawley/Brent Hennegan/Ben Van Meter/Ethan Ford

 Springfield

 

200 Yard Freestyle

1st Team

Kornel Pesti

 Upper Dublin

2nd Team

Kyle Pro

 Upper Dublin

3rd Team

Stuart Sumner

 Hatboro Horsham

Honorable Mention

Justin Ruggiero

 Plymouth Whitemarsh

 

200 Yard Im

1st Team

Andy Thomas

 Hatboro Horsham

2nd Team

Jake Dimartile

 Upper Dublin

3rd Team

Zack Mignogna

 Hatboro Horsham

Honorable Mention

Caleb Kelly

Plymouth Whitemarsh

 

50 Yard Freestyle

1st Team

John Scully

 Hatboro Horsham

2nd Team

Luke Emig

 Hatboro Horsham

3rd Team

Alex Flynn

 Upper Dublin

Honorable Mention

Billy Gallagher

 Plymouth Whitemarsh

 

1 Meter Diving

1st Team

Michael Burke

 Upper Dublin

2nd Team

Dylan Swedberg

 Upper Moreland

3rd Team

Joe Brophy

 Hatboro Horsham

Honorable Mention

Owen Dartley

 Upper Dublin

 

100 Yard Butterfly

1st Team

Matthew Jensen

 Upper Dublin

2nd Team

Nick Fiddler

 Plymouth Whitemarsh

3rd Team

Zack Mignogna

 Hatboro Horsham

Honorable Mention

Zac Jobin

 Wissahickon

 

100 Yard Freestyle

1st Team

Alex Flynn

 Upper Dublin

2nd Team

Luke Emig

 Hatboro Horsham

3rd Team

John Scully

 Hatboro Horsham

Honorable Mention

Joe Gewartowski

 Upper Dublin

 

500 Yard Freestyle

1st Team

Andy Thomas

 Hatboro Horsham

2nd Team

Kornel Pesti

 Upper Dublin

3rd Team

Bobby Boehme

 Wissahickon

Honorable Mention

Justin Ruggiero

 Plymouth Whitemarsh

 

200 Yard Freestyle Relay

1st Team

John Scully/ Stuart Sumner/Luke Emig/Andy Thomas

 Hatboro Horsham

2nd Team

Joe Gewartowski/Kyle Pro/Kornel Pesti/Jake Dimartile

 Upper Dublin

3rd Team

Billy Gallagher/Caleb Kelly/Nick Fiddler/Justin Ruggiero

 Plymouth Whitemarsh

Honorable Mention

Nick Kang/Matt Chung/Jon Carrozza/Zac Jobin

 Wissahickon

 

100 Yard Backstroke

1st Team

Jake Dimartile

 Upper Dublin

2nd Team

Erik Williams

 Cheltenham

3rd Team

Nick Fiddler

 Plymouth Whitemarsh

Honorable Mention

Eric Thron

 Hatboro Horsham

 

100 Yard Breaststroke

1st Team

Matthew Jensen

 Upper Dublin

2nd Team

Niles Rankin

 Plymouth Whitemarsh

3rd Team

Coner Eimer

 Hatboro Horsham

Honorable Mention

Andrew Mcpoyle

 Hatboro Horsham

 

400 Yard Freestyle Relay

1st Team

Andy Thomas/Stuart Sumner/Luke Emig/John Scully

 Hatboro Horsham

2nd Team

Alex Flynn/Matthew Jensen/Kyle Pro/Kornel Pesti

 Upper Dublin

3rd Team

Nick Kang/Matt Chung/Jon Carrozza/Zac Jobin

 Wissahickon

Honorable Mention

Ben Gendron/Brent Hennegan/Jake Hennegan/Ethan Ford

 Springfield