2018 SOL Girls Basketball All-League

2017-2018 SOL Girls Basketball All-League Selections

NATIONAL CONFERENCE

First Team

Name

School

Grade

Kassandra Brown

Abington

11

Becca Margolis

Council Rock North

12

Brooke Mullin

Neshaminy

11

Sam Brusha

Abington

12

Kristin Curley

Neshaminy

10

 

Second Team

Name

School

Grade

Mackenzie Tinner

Council Rock North

12

Dana Bandurick

Council Rock North

11

Britney James

Abington

12

Cami Wiegand

Pennsbury

10

Allison Harvey

Neshaminy

11

 

Third Team

Name

School

Grade

Sydney Buell

Pennsbury

12

Daisha Campbell

Harry S Truman

10

Allison McGowan

Council Rock South

12

Cam Polinsky

Council Rock North

11

Haley Keenan

Bensalem

10

 

Honorable Mention

Name

School

Grade

Cam Lexow

Abington

11

Nicole Blaustein

Council Rock South

9

Olivia Scotti

Neshaminy

10

Liv Boyle

Council Rock North

11

Chloe Munyan

Bensalem

10

 

CONTINENTAL CONFERENCE

Sportsmanship Award:  Pennridge

First Team

 Name

Grade

Pos.

School

Alexa Brodie

JR

G

CB South

Maddie Burke

SO

F

CB West

Kate Connolly

SR

G/F

Souderton

Haley Meinel

SR

G

CB South

Megan Walbrandt

JR

G

Souderton

 

Second Team

Name

Grade

Pos.

School

Alana Cardona

SR

F

Souderton

Bri Hewlett

SR

G/F

North Penn

Sophia Mancuso

SR

G

CB East

Bailey McManus

SR

G

CB East

Izzy Treon

JR

F

CB West

 

Third Team

Name

Grade

Pos.

School

Gill Anderson

SR

F

Pennridge

Brooke Bachtle

SR

G

Pennridge

Megan Bealer

JR

G

Souderton

Tori Dowd

SR

G

Souderton

Emma Stanfield

SR

G

Wm Tennent

 

Honorable Mention

Name

Grade

Pos.

School

Haley Crossley

JR

F

Wm Tennent

Mackenzie Ehresman

SR

G

CB South

Rose McCormick

SR

G

Pennridge

Maddie McShane

SR

F

CB South

Gina Russo

SR

F

CB East

 

AMERICAN CONFERENCE

First Team

Name

School

Grade

Taylor O’Brien

Plymouth-Whitemarsh

12

Lauren Fortescue

Plymouth-Whitemarsh

12

Jackie Vargas

Upper Dublin

10

Nicole Kaiser

Upper Dublin

12

Brianna Tilghman

Wissahickon

11

 

Second Team

Name

School

Grade

Ali Diamond

Plymouth-Whitemarsh

12

Savannah Roberts

Cheltenham

12

Maggie Weglos

Upper Dublin

12

Victoria Selverian

Wissahickon

12

Courtney Murray

Cheltenham

12

 

Third Team

Name

School

Grade

Maggie Garlick

Quakertown

12

Dayna Balasa

Upper Dublin

9

Grace Barraclough

Springfield

11

Lexi Brett

Hatboro-Horsham

12

Phoebe Longstreth

Upper Moreland

11

 

Honorable Mention

Name

School

Grade

Kai Williams

Cheltenham

11

Sydney Ott

Wissahickon

12

Brianna Hughes

Upper Moreland

10

Anna McTamney

Plymouth-Whitemarsh

9

Jess Polin

Upper Dublin

9