2018 SOL Girls Swimming All-League - American Conference

2018 SOL Girls Swimming All-League Selections

AMERICAN CONFERENCE

200 Yard Medley Relay

1st Team

Molly Braun/Lia Wilmoth/Rebecca Pendleton/Abbie Amdor

Upper Dublin

2nd Team

Arielle Hammer/Sheila Fisher/Jessica Gutekunst/Becca Rudnitsky

 Hatboro-Horsham

3rd Team

Megan Leibfried/Alison Currie/Maura Fluehr/Paris Thompson

 Springfield

Honorable Mention

Gabrielle Williams/Olivia Guthy/Grace Soldacki/Anna Maus

 Cheltenham

 

200 Yard Freestyle

1st Team

Aly Breslin

Upper Dublin

2nd Team

Elle Braun

 Upper Dublin

3rd Team

Abigail Thomas

 Plymouth Whitemarsh

Honorable Mention

Saemmi Yoon

Upper Dublin

 

200 Yard Im

1st Team

Abbie Amdor

 Upper Dublin

2nd Team

Rebecca Pendleton

Upper Dublin

3rd Team

Karis Kim

 Wissahickon

Honorable Mention

Alena Disanto

Plymouth Whitemarsh

 

50 Yard Freestyle

1st Team

Carly Zlotnikoff

 Wissahickon

2nd Team

Molly Braun

Upper Dublin

3rd Team

Laura Pendleton

Upper Dublin

Honorable Mention

Arielle Hammer

 Hatboro Horsham

 

1 Meter Diving

1st Team

Kaylee Hermann

 Upper Moreland

2nd Team

Kelly Regan

 Upper Dublin

3rd Team

Tess Klugerz

 Wissahickon

Honorable Mention

Grace Lynch

 Plymouth Whitemarsh

 

100 Yard Butterfly

1st Team

Abbie Amdor

 Upper Dublin

2nd Team

Katie Sapozhnikov

 Wissahickon

3rd Team

Maura Fluehr

 Springfield

Honorable Mention

Laura Pendleton

 Upper Dublin

 

100 Yard Freestyle

1st Team

Aly Breslin

 Upper Dublin

2nd Team

Maura Fluehr

 Springfield

3rd Team

Karis Kim

 Wissahickon

Honorable Mention

Rebecca Pendleton

 Upper Dublin

 

500 Yard Freestyle

1st Team

Carly Zlotnikoff

 Wissahickon

2nd Team

Elle Braun

 Upper Dublin

3rd Team

Olivia Guthy

 Cheltenham

Honorable Mention

Katie Sapozhnikov

 Wissahickon

 

200 Yard Freestyle Relay

1st Team

Laura Pendleton/Elle Braun/Aly Breslin/Molly Braun

 Upper Dublin

2nd Team

Becca Rudnitsky/Arielle Hammer/Cierra Joyce/Ally Vergara

 Hatboro Horsham

3rd Team

Karis Kim/Julia Weiss/Katie Sapozhnikov/Carly Zlotnikoff

 Wissahickon

Honorable Mention

Isabel Delosrios/Bridget Mchugh/Olivia Guthy/Anna Maus

 Cheltenham

 

100 Yard Backstroke

1st Team

Molly Braun

 Upper Dublin

2nd Team

Arielle Hammer

 Hatboro Horsham

3rd Team

Samara Cheirfetz

 Upper Dublin

Honorable Mention

Megan Leibfreid

Springfield

 

100 Yard Breaststroke

1st Team

Lia Wilmoth

 Upper Dublin

2nd Team

Jessica Gutekunst

 Hatboro Horsham

3rd Team

Liz Medvedev

 Upper Dublin

Honorable Mention

Maddy Hippensteal

 Wissahickon

 

400 Yard Freestyle Relay

1st Team

Laura Pendleton/Elle Braun/Aly Breslin/Abbie Amdor

 Upper Dublin

2nd Team

Karis Kim/Julia Weiss/Katie Sapozhnikov/Carly Zlotnikoff

 Wissahickon

3rd Team

Julia Bozzomo/Allison Schmitt/Cierra Joyce/Ally Vergara

 Hatboro Horsham

Honorable Mention

Charley Tulio/Gianna Gross/Abigail Thomas/Alena Disanto

Plymouth Whitemarsh