2018 SOL Softball All-League Teams

2018 SOL Softball All-League Teams

NATIONAL CONFERENCE

First Team

NAME

POSITION

 GRADE

 SCHOOL

Amanda Kurtz

First Base

 Senior

 Neshaminy

Sierra Daley

Second Base

Junior

 Pennsbury

Julianna Shields

Shortstop

 Junior

 CR North

Natalie Rios

Third Base

Senior

Neshaminy

Paige Metz

Catcher

Senior

 Neshaminy

Sarah Dowalo

Pitcher

Sophomore

 Neshaminy

Danielle Walters

Pitcher

 Sophomore

 CR South

Liana Jones

Outfield

Sophomore

 Neshaminy

Riley Sheeehy

Outfield

Senior

 CR North

Lily Campoli

Outfield

Senior

Abington

Vanessa Tancini

Outfield

 Junior

 Truman

Amber Brugger

Designated Player

Senior

 Neshaminy

Second Team

NAME

POSITION

 GRADE

 SCHOOL

Elle Oliverio

First Base

Sophomore

 Truman

Hallie Duffy

Second Base

Senior

 Neshaminy

Chrissie Huhn

Shortstop

Sophomore

 Truman

Taylor Briggs

Third Base

Senior

 CR North

Kailea Heston

Catcher

Sophomore

 Truman

Lauren Begg

Pitcher

Junior

 CR North

Alexis Watkins

Outfield

Senior

 Neshaminy

Carley Parsons

Outfield

Junior

 Pennsbury

Julie Barron

Outfield

Freshman

 CR South

MaKenna Diamond

Outfield

Senior

 CR South

Casey Glynn

Designated Player

Sophomore

 Pennsbury

Honorable Mention

NAME

POSITION

 GRADE

 SCHOOL

Sam Marasheski

First Base

Sophomore

 Abington

Renee Reynolds

Second Base

Senior

 Abington

Marissa Thompson

Shortstop

Sophomore

 CR South

Arden Rabiger

Third Base

Senior

 Pennsbury

Olivia Bernstein

Catcher

Senior

 Abington

Deja Seilhamer

Pitcher

Sophomore

 Bensalem

Olivia Fee

Outfield

Junior

 Neshaminy

Haley Keenan

Outfield

Sophomore

 Bensalem

 

 

 

Outfield

 

 

 

Outfield

Danielle Sharpe

Designated Player

Junior

 Bensalem

 

CONTINENTAL CONFERENCE

Sportsmanship Award:  Pennridge

First Team

Name

Position

Grade

School

Kylie Kenney

Pitcher

Junior

Central Bucks South

Angelina Sherba

Pitcher

Senior

Central Bucks West

Skylar Hengeveld

Catcher

Senior

Pennridge

Morgan Henry

1st Base

Junior

Pennridge

Tara Harper

2nd Base

Senior

Central Bucks East

Brianna Koonce

3rd Base

Junior

William Tennent

Alex DeLeon

Shortstop

Senior

Central Bucks South

Audrey LaBouliere

Outfield

Senior

Central Bucks East

Alexa Ortman

Outfield

Junior

Central Bucks South

Emily Groarke

Outfield

Senior

North Penn

Paige Paciolla

Designated Player

Sophomore

North Penn

Second Team

Name

Position

Grade

School

Madelyn Volpe

Pitcher

Freshman

North Penn

Alex Scheeler

Pitcher

Senior

Souderton

Maddie McShane

Catcher

Senior

Central Bucks South

Elia Namey

1st Base

Junior

North Penn

Katie Hines

2nd Base

Sophomore

Central Bucks South

Jen Klepfer

3rd Base

Junior

Souderton

Hailey Aspinwall

Shortstop

Junior

Central Bucks East

Bri Neely

Outfield

Senior

Souderton

Kate Clark

Outfield

Senior

William Tennent

Ali Gould

Outfield

Senior

Souderton

Alina Skrzat

Designated Player

Junior

Souderton

Third Team

Name

Position

Grade

School

Kailyn Bell

Pitcher

Senior

Pennridge

Kayla Gallagher

Pitcher

Sophomore

Central Bucks West

Julia Perez

Catcher

Senior

Central Bucks West

Angelina Sherba

1st Base

Senior

Central Bucks West

Jordan Pietrzykoski

2nd Base

Junior

North Penn

Victoria Juckniewitz

3rd Base

Sophomore

North Penn

Jamie Beer

Shortstop

Junior

North Penn

Maddie Rowley

Outfield

Sophomore

Central Bucks South

Madeline Leatherbarrow

Outfield

Junior

Central Bucks West

Julia Kistler

Outfield

Junior

Souderton

Nicole Pilla

Designated Player

Freshman

Central Bucks South

Honorable Mention

Name

Position

Grade

School

Giuliana Ruscio

Pitcher

Senior

Central Bucks East

Mackenzie Clee

Pitcher

Freshman

William Tennent

Alyssa Catron

Catcher

Junior

Central Bucks East

Megan Hamilton

1st Base

Junior

Souderton

Cassidy Hubmaster

2nd Base

Senior

William Tennent

Stephanie Kuhns

3rd Base

Junior

Central Bucks East

Kiley Watson

Shortstop

Junior

Pennridge

Samantha Trafford

Shortstop

Senior

Central Bucks West

Courtney Neal

Outfield

Junior

North Penn

Caitlyn Mitros

Outfield

Junior

William Tennent

Amanda Plocharski

Outfield

Junior

Central Bucks East

Megan Curtis

Designated Player

Freshman

William Tennent

 

AMERICAN CONFERENCE

FIRST TEAM

Name

Position

Grade

School

Mikayla Fedele

Pitcher

11

Hatboro-Horsham

Tori Caputo

Pitcher

11

Quakertown

Brittany Hubler

Catcher

11

Hatboro-Horsham

Maddie Moyer

1st Base

11

Quakertown

Antonette Spinosa

2nd Base

12

Hatboro-Horsham

Morgan Gianelle

3rd Base

12

Cheltenham

Alicia Tauber

Shortstop

11

Hatboro-Horsham

Kyleigh Dinnien

Outfield

12

Hatboro-Horsham

Brianna Lefkoski

Outfield

10

Quakertown

Maddy Yeager

Outfield

12

Hatboro-Horsham

Emma Clayborne

Designated Player

9

Wissahickon

SECOND TEAM

Name

Position

Grade

School

Jocelyn Baumeister

Pitcher

10

Upper Moreland

Jenna Sadowski

Pitcher

11

Upper Moreland

Chloe Tice

Catcher

12

Upper Moreland

Maura Casey

1st Base

12

Upper Moreland

Sarah Stofik

2nd Base

10

Quakertown

Nikki Vanelli

3rd Base

12

Quakertown

Brianna Hughes

Shortstop

10

Upper Moreland

Sarah Sharp

Outfield

12

Upper Dublin

Emma Carney

Outfield

11

Plymouth Whitemarsh

Madison Rorer

Outfield

11

Cheltenham

Jenna Blair

Designated Player

10

Quakertown

THIRD TEAM

Name

Position

Grade

School

Allison Beausoleil

Pitcher

11

Plymouth Whitemarsh

Grace Daniels

Pitcher

10

Hatboro-Horsham

Mary Kate Smith

Catcher

12

Springfield

Logan Cummings

1st Base

11

Hatboro-Horsham

Kammy Kropinski

2nd Base

10

Plymouth Whitemarsh

Gabby Gaskin

3rd Base

11

Springfield

Abbey Schwartz

Shortstop

10

Quakertown

Jen Storbrauck

Outfield

12

Upper Moreland

Samantha Wynne

Outfield

11

Springfield

Jen Byrne

Outfield

11

Plymouth Whitemarsh

Gianna Fiorenza

Designated Player

11

Upper Moreland

HONORABLE MENTION

Name

Position

Grade

School

Hannah Sebneck

Pitcher

11

Springfield

Halle Frederick

Catcher

10

Quakertown

Erin Gallagher

1st Base

12

Upper Dublin

Jocelyn Baumeister

2nd Base

10

Upper Moreland

Lauren Fuhrmeister

3rd Base

12

Plymouth Whitemarsh

Peyton Baldwin

Shortstop

11

Plymouth Whitemarsh

Korynn Bischoff

Outfield

10

Upper Dublin

Allison Ludlow

Outfield

10

Upper Moreland

Morgan Thrush

Outfield

10

Quakertown

Brianna Parker

Designated Player

12

Upper Dublin