2018 SOL Tournament Schedule for Opening Weekend

The 2018-19 season will kick off with a whole lot of tournament action. Additional tournaments will be added as they are received.

5th ANNUAL JIM CHURCH CLASSIC (at Souderton Area High School)
Friday, Dec. 7
3:30 p.m.        St. Basil Academy vs. Abington Heights (Girls)
5:00 p.m.        Souderton vs. St. Hubert’s (Girls)
6:30 p.m.        Germantown Academy vs. Council Rock North (Boys)
8:00 p.m.        Souderton vs. Lansdale Catholic (Boys)
Saturday, Dec.8
12:00 p.m.      Consolation Game (Girls)
1:30 p.m.        Consolation Game (Boys)
3:00 p.m.        Championship Game (Girls)
5:00 p.m.        Championship Game (Boys)

PENNRIDGE MEMORIAL TIPOFF (at Pennridge High School)
Friday, Dec. 7
6:30 p.m.        Harry S Truman vs. Audenried (Boys)
8:00 p.m.        Pennridge vs. Faith Christian (Boys)
Saturday, Dec. 8
3:00 p.m.        Consolation Game (Boys)
6:00 p.m.        Championship Game (Boys)

PENNRIDGE TIPOFF TOURNAMENT (at Pennridge High School)
Friday, Dec. 7
5:00 p.m.        Faith Christian vs. Pennridge (Girls)
8:00 p.m.        Harry S Truman vs. Gwynedd Mercy Academy (Girls)
Saturday, Dec. 8
3:00 p.m.        Championship Game (Girls)
6:00 p.m.        Consolation Game (Girls)

WILLIAM TENNENT TIPOFF TOURNAMENT (at William Tennent High School)
Friday, Dec. 7
5:30 p.m.        Lower Merion vs. Council Rock North (Girls)
7:00 p.m.        Conwell-Egan vs. William Tennent (Girls)
Saturday, Dec. 8
5:30 p.m.        Consolation Game (Girls)
7:00 p.m.        Championship Game (Girls)

ORELAND LIONS TOURNAMENT (at Springfield Township High School)
Friday, Dec. 7
3:30 p.m.        Phil-Mont vs. Bishop McDevitt (Girls)
5:00 p.m.        Springfield Township vs. Jenkintown (Girls)
6:30 p.m.        Phil-Mont vs. Bishop McDevitt (Boys)
8:00 p.m.        Springfield vs. N.F.C.S. (Boys)
Saturday, Dec. 8
3:30 p.m.        Consolation Game (Girls)
5:00 p.m.        Consolation Game (Boys)
6:30 p.m.        Championship Game (Girls)
8:00 p.m.        Championship Game (Boys)

SUBURBAN ONE LEAGUE TIPOFF TOURNAMENT
Friday, Dec. 7 (at Neshaminy)
4:00 p.m.        Central Bucks South vs. Upper Dublin (Girls)
5:30 p.m.        Central Bucks East vs. Neshaminy (Girls)
Saturday, Dec. 8 (at Central Bucks East)
1:00 p.m.        Central Bucks South vs. Neshaminy (Girls)
2:30 p.m.        Central Bucks East vs. Upper Dublin (Girls)

2ND ANNUAL GOLDEN BEARS TIPOFF CLASSIC (at Upper Moreland High School)
Friday, Dec. 7
5:30 p.m.        New Hope-Solebury vs. Upper Merion (Boys)
7:00 p.m.        Upper Perk vs. Upper Moreland (Boys)
Saturday, Dec. 8
3:30 p.m.        Consolation Game (Boys)
5:00 p.m.        Championship Game (Boys)

2018 Galloping Ghosts Classic (at Abington High School)
Friday, Dec. 7
3:30 p.m.        Central vs. Abington (Girls)
5:30 p.m.        Abington Friends vs. West Catholic (Girls)
Saturday, Dec. 8
12:30 p.m.      Consolation Game (Girls)
2:00 p.m.        Championship Game (Girls)

HERSHEY BASKETBALL TOURNAMENT
Friday, Dec. 7
6:00 p.m.        North Penn vs. William Allen (Boys)
7:30 p.m.        Cumberland Valley vs. Hershey (Boys)
Saturday, Dec. 8
6:00 p.m.        Consolation Game (Boys)
7:30 p.m.        Championship Game (Boys)

SOL/PAC CHALLENGE
Friday, Dec. 7 (at Spring-Ford)
5:30 p.m.        Central Bucks West vs. Amherst Central, Buffalo NY (Boys)
7:30 p.m.        Central Bucks South vs. Spring-Ford (Boys)
Saturday, Dec. 8 (at Central Bucks South)
2:30 p.m.        Central Bucks West vs. Spring-Ford (Boys)
4:30 p.m.        Central Bucks South vs. Amherst Central (Boys)

HATTERS’ BASKETBALL TIPOFF CLASSIC (at Hatboro-Horsham High School)
Friday, Dec. 7
3:30 p.m.        New Hope-Solebury vs. Pennsbury (Girls)
5:15 p.m.        Council Rock South vs. Lower Moreland (Boys)
7:00 p.m.        Hatboro-Horsham vs. Little Flower (Girls)
8:45 p.m.        Hatboro-Horsham vs. William Tennent (Boys)
Saturday, Dec. 8
2:00 p.m.        Consolation Game (Girls)
3:45 p.m.        William Tennent vs. Lower Moreland (Boys)
5:30 p.m.        Championship Game (Girls)
7:30 p.m.        Hatboro-Horsham vs. Council Rock South (Boys)

5th ANNUAL WILDCAT TIPOFF CLASSIC (at Owen J Roberts High School)
Friday, Dec. 7
5:30 p.m.        Owen J Roberts vs. Council Rock South (Girls)
7:00 p.m.        Northampton vs. Cheltenham (Girls)
Saturday, Dec. 8
3:30 p.m.        Consolation Game (Girls)
5:30 p.m.        Championship Game (Girls)

BRISTOL TIPOFF TOURNAMENT (at Bristol High School)
Friday, Dec. 7
3:00 p.m.          Upper Moreland vs. Academy of Palumbo (Girls)
4:30 p.m.          Morrisville vs. Sayre (Boys)
6:00 p.m.          Bristol vs. Morrisville (Girls)
7:30 p.m.          Bristol vs. Palisades (Boys
Saturday, Dec. 8
12:00 noon       Consolation Game (Girls)
1:30 p.m.          Consolation Game (Boys)
3:00 p.m.          Championship Game (Girls)
4:45 p.m.          Championship Game (Boys)

TRIANGLE CLUB TIP-OFF TOURNAMENT (at Montgomery County Community College)
Friday, Dec. 7

6:30 p.m.           Episcopal Academy vs. Archbishop Wood (Boys)
8:00 p.m.           Wissahickon vs. West Chester Rustin (Boys)
Saturday, Dec. 8
6:30 p.m.           Consolation Game (Boys)
8:00 p.m.           Championship Game (Boys)

FRED PICKETT CLASSIC (at Chester High School)
Saturday, Dec. 8

4:30 p.m.             Pennsbury vs. Thurgood Marshall (NYC) (Boys)

30th ANNUAL GONZAGA DC CLASSIC (at Gonzaga College High School)
Friday, Dec. 7
5:00 p.m.               Abington vs. Gonzaga (Boys)
Saturday, Dec. 8 and Sunday, Dec. 9 (TBA)


Friday, Dec. 7
6:15 p.m.        Quakertown at Palisades (Girls)
6:30 p.m.        Norristown at Plymouth Whitemarsh (Girls)
7:00 p.m.        Boyertown at Central Bucks East (Boys)
7:00 p.m.        KIPP Dubois at Upper Dublin (Boys)
7:00 p.m.        Neshaminy at Marple Newtown (Boys)
7:00 p.m.        Perkiomen Valley at North Penn (Girls)
7:00 p.m.        Liberty at Quakertown (Boys)
7:30 p.m.        Penn Wood at Bensalem (Girls)
7:30 p.m.        Bensalem at Penn Wood (Boys)
8:00 p.m.        Norristown at Plymouth Whitemarsh (Boys)

Saturday, Dec. 8
1:00 p.m.        Upper Dublin at Strawberry Mansion (Boys)
1:30 p.m.        Constitution at Wissahickon (Girls)
6:00 p.m.        Quakertown at Oley Valley (Girls)