2019 SOL Boys/Girls Track All-League - American Conference

2019 SOL Track & Field All-League Teams

AMERICAN CONFERENCE

BOYS

Champions: Hatboro-Horsham

100 Meter Run

 

 

 

 

1st Team

Nathaniel Edwards

Cheltenham

 

2nd Team

Jaden Price-Whitehead

Upper Dublin

 

3rd Team

Caleb Mead

Upper Moreland

 

Honorable Mention

Jamir Barnes

Cheltenham

 

 

 

 

200 Meter Run

 

 

 

 

1st Team

Nathaniel Edwards

Cheltenham

 

2nd Team

Caleb Ryu

Hatboro-Horsham

 

3rd Team

Jamir Barnes

Cheltenham

 

Honorable Mention

Caleb Mead

Upper Moreland

 

 

 

 

400 Meter Run

 

 

 

 

1st Team

Caleb Ryu

Hatboro-Horsham

 

2nd Team

Brandon Vargas-Bines

Upper Dublin

 

3rd Team

Michael Castor

Abington

 

Honorable Mention

Jordan Mongan

Plymouth-Whitemarsh

 

 

 

 

800 Meter Run

 

 

 

 

1st Team

Malcolm Garbutt

Cheltenham

 

2nd Team

Jaylen Lasseter

Hatboro-Horsham

 

3rd Team

Brian Pisch

Hatboro-Horsham

 

Honorable Mention

Bryce Miles

Wissahickon

 

 

 

 

1600 Meter Run

 

 

 

 

1st Team

Devon Comber

Hatboro-Horsham

 

2nd Team

Stefano Isabella

Hatboro-Horsham

 

3rd Team

Justin Ryan

Wissahickon

 

Honorable Mention

Brendan Duff

Plymouth-Whitemarsh

 

 

 

 

3200 Meter Run

 

 

 

 

1st Team

Stefano Isabella

Hatboro-Horsham

 

2nd Team

Devon Comber

Hatboro-Horsham

 

3rd Team

Amir Cubbage

Abington

 

Honorable Mention

Hanson Leung

Wissahickon

 

 

 

 

4x100 Meter Run

 

 

 

 

1st Team

Cheltenham

 

 

2nd Team

Plymouth-Whitemarsh

 

 

3rd Team

Abington

 

 

Honorable Mention

Hatboro-Horsham

 

 

 

 

 

4X400 Meter Run

 

 

 

 

1st Team

Abington

 

 

2nd Team

Cheltenham

 

 

3rd Team

 

Plymouth-Whitemarsh

 

Honorable Mention

Upper Dublin-Brian Klammer, Michael Wright, Brandon Vargas-Bines, Justin Doh

 

 

 

 

 

4x800 Meter Run

 

 

 

 

1st Team

Hatboro-Horsham

 

 

2nd Team

Cheltenham

 

 

3rd Team

Abington

 

 

Honorable Mention

Wissahickon

 

 

 

 

 

100/110 Meter Hurdles

 

 

 

 

1st Team

Mason Jones

Cheltenham

 

2nd Team

Christian McCarry

Wissahickon

 

3rd Team

Asad Bilal

Hatboro-Horsham

 

Honorable Mention

Riley Flaville

Hatboro-Horsham

 

 

 

 

300 Meter Hurdles

 

 

 

 

1st Team

Carmen Ostroski

Wissahickon

 

2nd Team

William Mead

Upper Dublin

 

3rd Team

Christian McCarry

Wissahickon

 

Honorable Mention

Asad Bilal

Hatboro-Horsham

 

 

 

 

Long Jump

 

 

 

 

1st Team

Jaden Price-Whitehead

Upper Dublin

 

2nd Team

Kasey Savage

Hatboro-Horsham

 

3rd Team

Carmen Ostroski

Wissahickon

 

Honorable Mention

Christian McCarry

Wissahickon

 

 

 

 

Triple Jump

 

 

 

 

1st Team

Jaden Price-Whitehead

Upper Dublin

 

2nd Team

Christian McCarry

Wissahickon

 

3rd Team

Carmen Ostroski

Wissahickon

 

Honorable Mention

Kasey Savage

Hatboro-Horsham

 

 

 

 

High Jump

 

 

 

 

1st Team

Kasey Savage

Hatboro-Horsham

 

2nd Team

Brian Klammer

Upper Dublin

 

3rd Team

William Mead

Upper Dublin

 

Honorable Mention

Jahn Ersen

Wissahickon

 

 

 

 

Pole Vault

 

 

 

 

1st Team

Alexander Mansfield

Plymouth-Whitemarsh

 

2nd Team

Adam Pieroni

Wissahickon

 

3rd Team

Elias Kilshaw

Wissahickon

 

Honorable Mention

Beckett Karow

Hatboro-Horsham

 

 

 

 

Shot Put

 

 

 

 

1st Team

Jihad Mayo

Abington

 

2nd Team

Jason Crocker

Springfield

 

3rd Team

Raejon Benjamin

Wissahickon

 

Honorable Mention

Alexander Horn

Abington

 

 

 

 

Discus

 

 

 

 

1st Team

Virgil Johnson

Wissahickon

 

2nd Team

Zachary Quintos

Abington

 

3rd Team

Daniel Smith

Abington

 

Honorable Mention

Jason Crocker

Springfield

 

 

 

 

Javelin

 

 

 

 

1st Team

Ryan Tharan

Plymouth-Whitemarsh

 

2nd Team

Matt Marcellino

Wissahickon

 

3rd Team

Josiah McCoy

Cheltenham

 

Honorable Mention

Jett Zander

Abington

 

GIRLS

Champions: Upper Dublin

100 Meter Run

 

 

 

 

1st Team

Bria Barnes

Cheltenham

 

2nd Team

Ciani Fleming

Cheltenham

 

3rd Team

Maura Dianno

Upper Dublin

 

Honorable Mention

Rorie Spencer

Abington

 

 

 

 

200 Meter Run

 

 

 

 

1st Team

Bria Barnes

Cheltenham

 

2nd Team

Ciani Fleming

Cheltenham

 

3rd Team

Mia Wright

Upper Dublin

 

Honorable Mention

Dru Johnson

Wissahickon

 

 

 

 

400 Meter Run

 

 

 

 

1st Team

Bria Barnes

Cheltenham

 

2nd Team

Maddy Hippensteal

Wissahickon

 

3rd Team

Madelyne Ray

Upper Dublin

 

Honorable Mention

Peyton Kullmann

Upper Dublin

 

 

 

 

800 Meter Run

 

 

 

 

1st Team

Madeline Spaulding

Upper Dublin

 

2nd Team

Janelle Williams

Cheltenham

 

3rd Team

Maddy Hippensteal

Wissahickon

 

Honorable Mention

Amanda Kulak

Upper Dublin

 

 

 

 

1600 Meter Run

 

 

 

 

1st Team

Madeline Spaulding

Upper Dublin

 

2nd Team

Leah Dubin

Wissahickon

 

3rd Team

Jill Kelly

Upper Moreland

 

Honorable Mention

Amanda Kulak

Upper Dublin

 

 

 

 

3200 Meter Run

 

 

 

 

1st Team

Janelle Williams

Cheltenham

 

2nd Team

Elaina O’Toole

Upper Dublin

 

3rd Team

Lindsey Frenia

Wissahickon

 

Honorable Mention

Ella Clayton

Upper Dublin

 

 

 

 

4x100 Meter Run

 

 

 

 

1st Team

Cheltenham

 

 

2nd Team

Hatboro-Horsham

 

 

3rd Team

Upper Dublin - Maura Dianno, Mia Wright, Jess Sobieski, Meghan Barbera

 

 

Honorable Mention

Plymouth-Whitemarsh

 

 

 

 

 

4X400 Meter Run

 

 

 

 

1st Team

Cheltenham

 

 

2nd Team

Abington

 

 

3rd Team

Upper Dublin - Meghan Barbera, Ryann Kullmann, Madeline Spaulding, Sarah Eskew

 

 

Honorable Mention

Plymouth-Whitemarsh

 

 

 

 

 

4x800 Meter Run

 

 

 

 

1st Team

Upper Dublin- Caitlin Burmester, Elaina O’Toole, Amanda Kulak, Madeline Spaulding

 

 

2nd Team

Wissahickon

 

 

3rd Team

Cheltenham

 

 

Honorable Mention

Upper Moreland

 

 

 

 

 

100/110 Meter Hurdles

 

 

 

 

1st Team

Brianna Smith

Cheltenham

 

2nd Team

Peyton Kullmann

Upper Dublin

 

3rd Team

Kelly Vaysman

Hatboro-Horsham

 

Honorable Mention

Lieke Black

Wissahickon

 

 

 

 

300 Meter Hurdles

 

 

 

 

1st Team

Bria Barnes

Cheltenham

 

2nd Team

Brianna Smith

Cheltenham

 

3rd Team

Peyton Kullmann

Upper Dublin

 

Honorable Mention

Jordan O’Brien

Plymouth-Whitemarsh

 

 

 

 

Long Jump

 

 

 

 

1st Team

Brianna Smith

Cheltenham

 

2nd Team

Kasi Brown

Wissahickon

 

3rd Team

Mayu Gayton

Abington

 

Honorable Mention

Meghan Barbera

Upper Dublin

 

 

 

 

Triple Jump

 

 

 

 

1st Team

Peyton Kullmann

Upper Dublin

 

2nd Team

Madelyne Ray

Upper Dublin

 

3rd Team

Kasi Brown

Wissahickon

 

Honorable Mention

Reva Naik

Upper Moreland

 

 

 

 

High Jump

 

 

 

 

1st Team

Brianna Smith

Cheltenham

 

2nd Team

Kasi Brown

Wissahickon

 

3rd Team

Monique Williams

Abington

 

Honorable Mention

Jordan O’Brien

Plymouth-Whitemarsh

 

 

 

 

Pole Vault

 

 

 

 

1st Team

Allison Riches

Hatboro-Horsham

 

2nd Team

Thea Aquino

Hatboro-Horsham

 

3rd Team

Maya Ansbro

Wissahickon

 

Honorable Mention

Liliana Noble

Upper Dublin

 

 

 

 

Shot Put

 

 

 

 

1st Team

Donya Baxter

Cheltenham

 

2nd Team

Kai Williams

Cheltenham

 

3rd Team

Chloe Kirkland

Cheltenham

 

Honorable Mention

Sophi Schneider

Upper Dublin

 

 

 

 

Discus

 

 

 

 

1st Team

Donya Baxter

Cheltenham

 

2nd Team

Hanna Park

Wissahickon

 

3rd Team

Kai Williams

Cheltenham

 

Honorable Mention

Sienna Kimble

Hatboro-Horsham

 

 

 

 

Javelin

 

 

 

 

1st Team

Sophi Schneider

Upper Dublin

 

2nd Team

Ally Vergara

Hatboro-Horsham

 

3rd Team

Erica Selsey

Hatboro-Horsham

 

Honorable Mention

Maddie Sanders

Upper Dublin