2019 SOL Girls Basketball All-League

2019 SOL Girls Basketball All-League Selections

NATIONAL CONFERENCE

First Team

Dana Bandurick

Council Rock North

12

Sydney Blum

Council Rock North

12

Brooke Mullin

Neshaminy

12

Kristin Curley

Neshaminy

11

Ava Sciolla

Pennsbury

 9

Second Team

Cam Polinsky

Council Rock North

12

Liv Boyle

Council Rock North

12

Cami Wiegand

Pennsbury

11

Allie Harvey

Neshaminy

12

Kelli Kowalick

Neshaminy

11

Third Team

Lex McCoy

Neshaminy

12

Diasha Campbell

Harry S. Truman

11

Haley Crossley

William Tennent

12

Haley Keenan

Bensalem

11

Hannah Binder

Council Rock South

11

Honorable Mention

Kate Mix

Pennsbury

12

Bella Acuri

Pennsbury

10

Chloe Munyon

Bensalem

11

Nicole Blaustein

Council Rock South

10

Abby Jones

Council Rock North

11

 

CONTINENTAL CONFERENCE

First Team

Name

School

Grade

Pos.

Alexa Brodie

CB South

SR

G

Maddie Burke

CB West

JR

G

Izzy Treon

CB West

SR

F

Megan O’Donnell

Souderton

SR

G

Megan Walbrandt

Souderton

SR

G

Second Team

Name

School

Grade

Pos.

Megan Bealer

Souderton

SR

G

Emilee Cramer

Pennridge

SR

G/F

Taylor Hinkle

CB South

FR

G

Alaina Mullaly

North Penn

JR

G

Caroline Pla

CB East

SR

G

Third Team

Name

School

Grade

Pos.

Skylar Krause

CB East

SR

G

Julia Kreider

Pennridge

JR

F

Sam Muredda

Pennridge

SR

G

Mikaela Reese

Souderton

JR

F

Emily Spratt

CB West

FR

G

Honorable Mention

Name

School

Grade

Pos.

Tori Abelson

CB West

SR

G

Carly Adams

North Penn

JR

G

Kimmy Best

Quakertown

SR

G

Ally Lindsay

North Penn

SO

G

Curran O’Donnell

Souderton

SR

G

Gabby Wilga

CB East

SO

F

 

AMERICAN CONFERENCE

First Team

NAME

SCHOOL

GRADE

Kassondra Brown

Abington

12

Cam Lexow

Abington

12

Jackie Vargas

Upper Dublin

11

Dayna Balasa

Upper Dublin

10

Bean Hughes

Upper Moreland

11

Second Team

Anna McTamney

Plymouth Whitemarsh

10

Tamia Wessels

Abington

12

Jess Polin

Upper Dublin

10

Kate Flanagan

Plymouth Whitemarsh

9

Khalis Whiting

Abington

9

Third Team

Alice Hall

Hatboro-Horsham

9

Lainey Allen

Plymouth Whitemarsh

9

Anna Schools

Wissahickon

11

Kai Williams

Cheltenham

12

Phoebe Longstreth

Upper Moreland

12

Honorable Mention

Kara Grebe

Upper Dublin

11

Grace Barraclough

Springfield

12

Kylie Halko

Hatboro-Horsham

12

Sarah Eskew

Upper Dublin

10

Jordyn Thomas

Plymouth Whitemarsh

9