2009 Baseball All-League

2009 SOL NATIONAL CONFERENCE ALL-LEAGUE

Player of the Year: Scott Runzer, Senior, Council Rock North
Sportsmanship Award: Abington
First Team
Catcher – Brian Beyer, Harry S. Truman
First Base – Scott Runzer, Council Rock North
Second Base – Brian Fiocco, Neshaminy
Third Base –Eric Ebert, Council Rock South
Shortstop – Bill Fleming, Council Rock South
Outfield – Steve Shelinsky, Pennsbury
Outfield – Chris Bechter, Harry S. Truman
Outfield – Pat Traczykiewicz, William Tennent
Designated Hitter – Mike Kusters, Neshaminy
Pitcher – Shane Petrellis, Council Rock South
Pitcher – Scott Runzer, Council Rock North
 
Second Team
Catcher – Tyler Farrell, Council Rock North
First Base – Connor Flannery, Pennsbury
Second Base – Jerry Mulderig, Council Rock South
Third Base – Zach Stegers, Pennsbury
Shortstop – Rick Brebner, Neshaminy
Outfield – Tyler Orr, Neshaminy
Outfield – Max Wieler, Council Rock South
Outfield – Corey Hower, Abington
Designated Hitter – Tim Filer, Council Rock North
Pitcher – Ray Hyjurick, Neshaminy
Pitcher – Greg Welsh, Council Rock South
 
Third Team
Catcher – Julian Faria, Pennsbury
First Base – Ed Connelly, Harry S. Truman
Second Base – Johnny Schiotis, Harry S. Truman
Third Base – Ed Brown, Abington
Shortstop – Matt Hone, Council Rock North
Outfield - Tyler Erhard, Harry S. Truman
Outfield – Kelly Adams, Council Rock North
Outfield – Kyle Dougherty, Abington
Designated Hitter – Brandon Roman, William Tennent
Pitcher – Jake Ruch, Abington
Pitcher - Dave Schilling, Pennsbury
 
Honorable Mention
Catcher – Scott Schwartz, Abington
First Base – Tom Boyd, Council Rock South
Second Base – Ed Budnick, Pennsbury
Shortstop – Brett Kohn, Bensalem
Designated Hitter – Ryan Hartley, Council Rock North
Pitcher – A.J. Wright, Council Rock South
Pitcher – Dan Doyle, William Tennent
 
 
2009 SOL CONTINENTAL CONFERENCE ALL-LEAGUE
Player of the Year: Dylan Tice, Sophomore, Pennridge
First Team
Catcher – Joe Mullin, Central Bucks South
First Base – Scott Christy, North Penn
Second Base – Dylan Tice, Pennridge
Third Base – Matt Tenaglia, Central Bucks East
Shortstop – Eric Kammler, Pennridge
Outfield – Brad Herrmann, Pennridge
Outfield – Shawn Leo, Pennridge
Outfield – Justin Davey, North Penn
Designated Hitter – Tim Wessel, Central Bucks East
Pitcher – Eric Ruth, North Penn
Pitcher – Keith Moyer, Souderton
 
Second Team
Catcher – Matt Albaugh, North Penn
First Base – Gabe Hurtado, Central Bucks West
Second Base – Luke Helm, Quakertown
Third Base – Ray Puskar, Pennridge
Shortstop – Jayson Rathgens, Quakertown
Outfield – Ryan Clark, Central Bucks South
Outfield – Kyle McLaughlin, Central Bucks South
Outfield – Mike Spahits, Hatboro-Horsham
Designated Hitter – Jake Neiman, Quakertown
Pitcher – Mike Bradstreet, North Penn
Pitcher – Nick Hinkson, Hatboro-Horsham
 
Third Team
Catcher – Mike Divona, Central Bucks East
First Base – Kyle Peters, Pennridge
Second Base – Brett Saverio, Hatboro-Horsham
Third Base – Kurt Roberts, Quakertown
Shortstop – Mike Damm, Central Bucks East
Outfield – Ryan Pater, Central Bucks East
Outfield – Jake Dunn, North Penn
Outfield – Ryan Metzler, Pennridge
Designated Hitter – Joe Hoy, Central Bucks East
Pitcher – Tim Wessel, Central Bucks East
Pitcher – Jared Schaffer, Pennridge
 
Honorable Mention
Catcher – Dan Wolfe, Pennridge
First Base – Mike Utterback, Quakertown
Second Base – Brett Moyer, Souderton
Third Base – Nick Vitelli, Hatboro-Horsham
Shortstop – Robbie Zinsmeister, North Penn
Outfield – Nick Riccione, Hatboro-Horsham
Outfield – Christian Radick, North Penn
Outfield – Pete Leatherman, Pennridge
Designated Hitter – Eric Bahmueller, Hatboro-Horsham
Pitcher – Matt Schoettle, Hatboro-Horsham
Pitcher – Kyle Myers, Pennridge
 
 
2009 SOL AMERICAN CONFERENCE ALL-LEAGUE
Player of the Year:  Steve Sawa, Senior, Upper Moreland
Sportsmanship Award:  Upper Moreland & Springfield
First Team
Catcher – Dave McInerney, Sophomore, Upper Moreland
First Base – Ben Dworecki, Junior, Upper Merion
Second Base – Matt Mondimore, Junior, Plymouth Whitemarsh
Third Base – Jordan Hofferman, Senior, Cheltenham
Shortstop – Ian Hammer, Senior, Norristown
Outfield – Drew Frankenfield, Senior, Wissahickon
Outfield – Alex Klein, Senior, Plymouth Whitemarsh
Outfield – Dan Rosenbaum, Sophomore, Plymouth Whitemarsh
Designated Hitter – Brandon Watts, Senior, Upper Moreland
Pitcher – Steve Sawa, Senior, Upper Moreland
Pitcher – Chris Baker, Senior, Upper Merion
 
Second Team
Catcher – James O’Toole, Senior, Upper Merion
First Base – Kevin Burdick, Senior, Plymouth Whitemarsh
Second Base – Jake Smith, Senior, Cheltenham
Third Base – Chris Baker, Senior, Upper Merion
Shortstop – Brian O’Donnell, Junior, Wissahickon
Outfield – Chris Moore, Senior, Cheltenham
Outfield – Matt Martello, Senior, Norristown
Outfield – Rob Swartz, Senior, Upper Dublin
Designated Hitter – James Parish, Senior, Cheltenham
Pitcher – Craig Miekley, Junior, Upper Moreland
Pitcher – Chris Quarino, Senior, Plymouth Whitemarsh
 
Third Team
Catcher – Dave Lovecchio, Senior, Norristown
First Base – Derek Giannetti, Senior, Upper Dublin
Second Base – Nick Bonitatibuf, Senior, Upper Dublin
Third Base – Tim Santry, Junior Upper Moreland
Shortstop – Greg McCuch, Junior, Upper Merion
Outfield – Steve Parker, Senior, Norristown
Outfield – Anthony Dinolfi, Sophomore, Norristown
Outfield – Joel Paradis, Senior, Upper Merion
Designated Hitter – Pat McCaughey, Senior, Upper Merion
Pitcher – Rick Pasceri, Senior, Wissahickon
Pitcher – Jordan Hofferman, Senior, Cheltenham
 
Honorable Mention
Catcher – Rich Acierno, Senior, Springfield
First Base – J.T. Crits, Freshman, Wissahickon
Second Base – Lucas Armstrong, Junior, Upper Moreland
Third Base – Bobby Slagle, Freshman, Plymouth Whitemarsh
Shortstop – Ryan Dolan, Sophomore, Plymouth Whitemarsh
Outfield – Kevin Cuff, Senior, Wissahickon
Outfield – Anthony Carinigi, Junior, Cheltenham
Outfield – Mike Graney, Senior, Plymouth Whitemarsh
Pitcher – Jake Kohler, Senior, Upper Dublin
Pitcher – Drew Frankenfield, Senior, Wissahickon