Quakertown Invitational Tournament Results - 04/24/2010

 

Pool A
Quakertown
Abington
CR North
Easton
Hempfield
Wins
Losses
Quakertown
 
25-18
25-19
20-25
22-25
25-23
     25-15
23-25
24-26
4
4
Abington
18-25
19-25
 
18-25
21-25
20-25
25-16
19-25
19-25
1
7
CR North
25-20
25-22
25-18
25-21
 
25-14
25-14
19-25
25-21
7
1
Easton
23-25
15-25
25-20
16-25
14-25
14-25
 
12-25
23-25
1
7
Hempfield
25-23
26-24
25-19
25-19
25-19
21-25
25-12
25-23
 
7
1
 
Pool B
Souderton
CB East
Lower Merion
Emmaus
Academy at Palumbo
Wins
Losses
Souderton
 
25-16
25-14
27-29
25-16
21-25
25-22
25-18
25-14
6
2
CB East
16-25
14-25
 
20-25
24-26
11-25
18-25
25-21
25-13
2
6
Lower Merion
29-27
16-25
25-20
26-24
 
19-25
14-25
25-13
25-16
5
3
Emmaus
25-21
22-25
25-11
25-18
25-19
25-14
 
25-18
25-8
7
1
Academy at Palumbo
18-25
14-25
21-25
13-25
13-25
16-25
18-25
8-25
 
0
8
 
Pool C
North Penn
Cheltenham
Haverford
Liberty
Bensalem
Wins
Losses
North Penn
 
25-23
25-22
23-25
25-20
25-14
25-16
25-20
25-23
7
1
Cheltenham
23-25
22-25
 
11-25
14-25
22-25
24-26
25-18
26-24
2
6
Haverford
25-23
20-25
25-11
25-14
 
41-39
25-15
25-13
25-23
7
1
Liberty
14-25
16-25
25-22
26-24
39-41
15-25
 
25-23
24-26
3
5
Bensalem
20-25
23-25
18-25
24-26
13-25
23-25
23-25
26-24
 
1
7
 
Pool D
CB South
Upper Dublin
William Tennent
Christopher Dock
Bethlehem Catholic
Wins
Losses
CB South
 
22-25
25-23
18-25
16-25
13-25
16-25
14-25
18-25
1
7
Upper Dublin
25-22
23-25
 
17-25
22-25
11-25
26-28
16-25
19-25
1
7
William Tennent
25-18
26-16
25-17
25-22
 
22-25
19-25
17-25
25-22
5
3
Christopher Dock
25-13
25-16
25-11
28-26
25-22
25-19
 
25-23
23-25
7
1
Bethlehem Catholic
25-14
25-18
25-16
25-19
25-17
22-25
23-25
25-23
 
6
2
 


Pool Standings
 
Pool A
 
Team                          Wins   Losses
Hempfield                      7            1
CR North                       7            1
Quakertown                  4            4
Abington                        1            7
Easton                            1            7
 
Pool B
 
Team                          Wins   Losses
Emmaus                         7            1
Souderton                      6            2
Lower Merion                5            3
CB East                          2            6
Academy at Palumbo    0            8
 
 
Pool C
 
Team                          Wins   Losses
North Penn                     7            1
Haverford                      7            1
Liberty                                       3            5
Cheltenham                    2            6
Bensalem                        1            7
 
Pool D
 
Team                          Wins   Losses
Christopher Dock           7            1
Bethlehem Catholic       6            2
William Tennent             5            3
Upper Dublin                 1            7
CB South                       1            7


 
 
 
 
 
 
 


Playoff Results
 
Quarter Finals
 
Hempfield                  25
Souderton                   16
 
Christopher Dock     25
Haverford                   10
 
North Penn                25
Bethlehem Catholic    17
 
Council Rock North 25
Emmaus                      19
 
 
Semi-Finals
 
Hempfield                  25 25
Christopher Dock       17 20
 
North Penn                20 26 18
Council Rock North    25 24 16
 
 
 
 
 
 
 
 
Finals
 
Hempfield      25 25
North Penn      18 21
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Champion
 
Hempfield 12-1 overall