Swimming - Girls: Central Bucks West vs Souderton (1/29/2018)

Central Bucks West vs. Souderton

Home Team

Away Team

107
Game Date Sport Game Type Overtime
January 29th 2018 Swimming - Girls League Game No

Souderton Comments

Senior Alexa Crossgrove won the 200 free (2:09.54) and the 500 free (5:36.79); sophomore Hailey Freed won the 50 free (25.05) and the 100 Fly (1:00.01); and freshman Ellie Hiestand finished first in both the 200 IM (2:22.25) and the 100 Breaststroke (1:11.73) to help lead Souderton's girls.

Souderton's boys were led by senior Storm Krader, who won the 200 IM (2:02.36) and the 100 back; while junior TJ Yaglenski won the 200 free (1:48.41) and the 100 butterfly (53.40).
Senior diver Wesley Ahart took home top honors in the boys diving competition with his score of 296.65.

Girls
Souderton (SOL Continental 5-1; Overall 8-1) 107
Central Bucks West 79
SAHS Next Meet: Souderton finishes their 2017-18 dual meet season with a non-league meet against Upper Dublin at Souderton this Friday, February 2.
Boys
Souderton (SOL Continental 5-1; Overall 8-1) 101
Central Bucks West 76
SAHS Next Meet: Souderton finishes their 2017-18 dual meet season with a non-league meet against Upper Dublin at Souderton this Friday, February 2.

CB West vs Souderton - 1/29/2018
Women 200 Yard Medley Relay:
1. C B West Swimming-MA 'B' (Grill, Emily 17, Kuo, Jessica 13, Seiden, Sammie
16, Jenkinson, Abby 14), 2:01.04; 2. Souderton High School 'A' (Krebs, Alexis
15, Burrell, Clara 17, Grossman, Jordyn 15, Gunderson, Nichole 15), 2:01.67;
3. C B West Swimming-MA 'A' (Button, Kaitie 17, Thompson, Rileigh 17,
Griffiths, Rachel 14, Yim, Natalie 15), 2:03.41; 4. Souderton High School 'B'
(Kelcy, Julianna 15, Ferlick, Josie 16, Frattarelli, Amanda 17, Losco, Riley
14), 2:10.99; 5. C B West Swimming-MA 'C' (Growney, Riley 14, Naylor, Erin 15,
Bekes, Emma 16, Phillips, Jessica 16), 2:13.91; 6. Souderton High School 'C'
(Kehrle, Rachel 16, Hoover, Hannah 15, Skoures, Peyton 15, Ahart, Courtney
16), 2:19.80.
Men 200 Yard Medley Relay:
1. Souderton High School 'A' (Krader, Storm 17, Sinkinson, Rory 18, Masciulli,
Matt 16, Sinkinson, Reid 16), 1:43.95; 2. C B West Swimming-MA 'A' (Wingert,
Gabriel 16, Pishnenko, Vladimir 17, Shevchuk, Max 17, Levant, Connor 16),
1:46.69; 3. C B West Swimming-MA 'B' (Donaher, Ian 17, McKelvey, Pierce 17,
Wallace, Cameron 15, Sukharev, Demitri 15), 1:54.23; 4. Souderton High School
'B' (Yaglenski, Brien 14, Gilbert, Caleb 15, Hazel, Gavin 15, Graham, Austin
15), 1:55.14; 5. C B West Swimming-MA 'C' (Cimakasky, Luke 15, Trimbur, Joe
16, Kim, Josh 15, Bowe, Matthew 16), 1:58.45; 6. Souderton High School 'C'
(Berry, Nolan 15, Gunderson, Justin 16, Hartman, Zach 17, Peterson, Tyree 16),
2:27.78.
Women 200 Yard Freestyle:
1. Crossgrove, Alexa, SOU, 2:09.54; 2. Flores, Lael, SOU, 2:13.87; 3. Hegde,
Ruchi, SOU, 2:14.68; 4. Hasegawa, Kate, CBW-MA, 2:18.83; 5. Bowe, Julia,
CBW-MA, 2:22.33; 6. Repko, Isabella, CBW-MA, 2:31.27.
Men 200 Yard Freestyle:
1. Yaglenski, T.J., SOU, 1:48.41; 2. Kramer, Jake J, SOU, 1:50.40; 3. Kuo,
Ian, CBW-MA, 1:54.24; 4. Masciulli, Matt, SOU, 1:58.57; 5. Cimakasky, Luke,
CBW-MA, 2:02.18; 6. McCallion, Max, CBW-MA, 2:04.51.
Women 200 Yard IM:
1. Hiestand, Ellie, SOU, 2:22.25; 2. Yim, Natalie, CBW-MA, 2:24.71; 3.
Goodman, Anna, SOU, 2:32.64; 4. Bekes, Emma, CBW-MA, 2:39.29; 5. Olberding,
Allie, SOU, 2:45.51.
Men 200 Yard IM:
1. Krader, Storm, SOU, 2:02.36; 2. Sinkinson, Rory, SOU, 2:06.91; 3. Donaher,
Ian, CBW-MA, 2:13.61; 4. Moyer, Erik, SOU, 2:17.65; 5. Wallace, Cameron,
CBW-MA, 2:19.81; 6. Cabal, Dario, CBW-MA, 2:27.10.
Women 50 Yard Freestyle:
1. Freed, Hailey, SOU, 25.05; 2. Ferlick, Frankie, SOU, 25.98; 3. Thompson,
Rileigh, CBW-MA, 28.82; 4. Phillips, Jessica, CBW-MA, 29.30; 4. Grill, Emily,
CBW-MA, 29.30; 6. Frattarelli, Amanda, SOU, 30.51.
Men 50 Yard Freestyle:
1. Dechert, Michael, SOU, 23.06; 2. Sinkinson, Reid, SOU, 23.39; 3. Wingert,
Gabriel, CBW-MA, 23.56; 4. Pishnenko, Vladimir, CBW-MA, 25.25; 5. Stanczewski,
Kristian, SOU, 26.32; 6. Farrington, Cole, CBW-MA, 29.45.
Women 1 mtr Diving:
1. DeFazio, Hailey, CBW-MA, 197.05; 2. McPherson, Rebecca, CBW-MA, 182.90; 3.
McKeone, Grace, SOU, 174.20; 4. Beldham, Ally, SOU, 170.75; 5. Perry,
MacKensie, CBW-MA, 169.85; 6. Scherping, Samantha, SOU, 168.50.
Men 1 mtr Diving:
1. Ahart, Wesley, SOU, 296.65; 2. Creachen, Kyle, SOU, 251.45; 3. Flandro,
Izaack, SOU, 210.45; 4. Levant, Connor, CBW-MA, 164.20.
Women 100 Yard Butterfly:
1. Freed, Hailey, SOU, 1:00.01; 2. Ferlick, Frankie, SOU, 1:02.33; 3. Seiden,
Sammie, CBW-MA, 1:02.73; 4. Yim, Natalie, CBW-MA, 1:03.28; 5. Grossman,
Jordyn, SOU, 1:10.48; 6. Cavalluzzo, Christina, CBW-MA, 1:17.73.
Men 100 Yard Butterfly:
1. Yaglenski, T.J., SOU, 53.40; 2. Sinkinson, Rory, SOU, 57.80; 3. Dechert,
Michael, SOU, 58.39; 4. Kuo, Ian, CBW-MA, 1:00.54; 5. Kim, Josh, CBW-MA,
1:06.04; 6. Sukharev, Demitri, CBW-MA, 1:07.53.
Women 100 Yard Freestyle:
1. Rogers, Jenny, SOU, 54.67; 2. Remmey, Samantha, CBW-MA, 1:00.49; 3. Grill,
Emily, CBW-MA, 1:02.81; 4. Growney, Riley, CBW-MA, 1:03.32; 5. Kelcy,
Julianna, SOU, 1:03.90; 6. Frattarelli, Amanda, SOU, 1:07.91.
Men 100 Yard Freestyle:
1. Kramer, Jake J, SOU, 49.82; 2. Sinkinson, Reid, SOU, 51.12; 3. Wallace,
Cameron, CBW-MA, 54.48; 4. Moyer, Erik, SOU, 55.18; 5. Shevchuk, Max, CBW-MA,
55.42; 6. Bowe, Matthew, CBW-MA, 1:01.74.
Women 500 Yard Freestyle:
1. Crossgrove, Alexa, SOU, 5:36.79; 2. Kuo, Jessica, CBW-MA, 5:50.00; 3.
Hegde, Ruchi, SOU, 6:00.86; 4. Flores, Lael, SOU, 6:05.47; 5. Thompson,
Rileigh, CBW-MA, 6:05.62; 6. Jenkinson, Abby, CBW-MA, 6:05.63.
Men 500 Yard Freestyle:
1. Donaher, Ian, CBW-MA, 5:24.84; 2. Moyer, Ethan, SOU, 5:41.43; 3. Yaglenski,
Brien, SOU, 5:45.87; 4. Trimbur, Joe, CBW-MA, 6:00.45; 5. Berry, Nolan, SOU,
6:26.29; 6. Warren, Ben, CBW-MA, 6:40.87.
Women 200 Yard Freestyle Relay:
1. Souderton High School 'A' (Ferlick, Frankie 15, Rogers, Jenny 18,
Crossgrove, Alexa 18, Freed, Hailey 15), 1:40.31; 2. C B West Swimming-MA 'A'
(Cavalluzzo, Christina 15, Remmey, Samantha 15, Phillips, Jessica 16, Bekes,
Emma 16), 1:53.11; 3. Souderton High School 'B' (Goodman, Anna 14, Skoures,
Peyton 15, Losco, Riley 14, Grossman, Jordyn 15), 1:56.48; 4. C B West
Swimming-MA 'B' (Repko, Isabella 14, Bowe, Julia 14, Button, Kaitie 17, Grill,
Emily 17), 1:56.66; 5. C B West Swimming-MA 'C' (Kerrigan, Emmeline 15,
Griffiths, Rachel 14, Hasegawa, Kate 15, Naylor, Bridget 17), 1:57.72; 6.
Souderton High School 'C' (Olberding, Allie 14, Ferlick, Josie 16, Christie,
Hannah 15, Kehrle, Rachel 16), 2:01.50.
Men 200 Yard Freestyle Relay:
1. Souderton High School 'B' (Dechert, Michael 17, Sinkinson, Rory 18,
Masciulli, Matt 16, Kramer, Jake J 16), 1:34.74; 2. Souderton High School 'A'
(Sinkinson, Reid 16, Stanczewski, Kristian 15, Leyland, William 16, Yaglenski,
T.J. 16), 1:36.66; 3. C B West Swimming-MA 'A' (Kuo, Ian 17, McCallion, Max
14, Shevchuk, Max 17, Levant, Connor 16), 1:39.00; 4. Souderton High School
'C' (Moyer, Ethan 17, Gilbert, Caleb 15, Hazel, Gavin 15, Moyer, Erik 15),
1:42.14; 5. C B West Swimming-MA 'B' (Cimakasky, Luke 15, McKelvey, Pierce 17,
Sukharev, Demitri 15, Kim, Josh 15), 1:44.98; 6. C B West Swimming-MA 'C'
(Bowe, Matthew 16, Farrington, Cole 14, Cabal, Dario 17, Shin, Samuel 14),
1:55.14.
Women 100 Yard Backstroke:
1. Kuo, Jessica, CBW-MA, 1:04.01; 2. Krebs, Alexis, SOU, 1:05.63; 3. Seiden,
Sammie, CBW-MA, 1:06.73; 4. Remmey, Samantha, CBW-MA, 1:08.97; 5. Kelcy,
Julianna, SOU, 1:09.22; 6. Mahoney, Kyrsten, SOU, 1:13.14.
Men 100 Yard Backstroke:
1. Wingert, Gabriel, CBW-MA, 57.88; 2. McCallion, Max, CBW-MA, 1:04.35; 3.
Cimakasky, Luke, CBW-MA, 1:06.32.
Women 100 Yard Breaststroke:
1. Hiestand, Ellie, SOU, 1:11.73; 2. Burrell, Clara, SOU, 1:12.49; 3. Goodman,
Anna, SOU, 1:16.83; 4. Cavalluzzo, Christina, CBW-MA, 1:21.52; 5. Bowe, Julia,
CBW-MA, 1:22.99; 6. Griffiths, Rachel, CBW-MA, 1:25.77.
Men 100 Yard Breaststroke:
1. Pishnenko, Vladimir, CBW-MA, 1:07.44; 2. McKelvey, Pierce, CBW-MA, 1:09.32;
3. Cabal, Dario, CBW-MA, 1:13.46.
Women 400 Yard Freestyle Relay:
1. Souderton High School 'A' (Rogers, Jenny 18, Ferlick, Frankie 15, Freed,
Hailey 15, Crossgrove, Alexa 18), 3:46.36; 2. C B West Swimming-MA 'B' (Yim,
Natalie 15, Bekes, Emma 16, Remmey, Samantha 15, Cavalluzzo, Christina 15),
4:02.15; 3. C B West Swimming-MA 'A' (Jenkinson, Abby 14, Button, Kaitie 17,
Seiden, Sammie 16, Kuo, Jessica 13), 4:05.06; 4. Souderton High School 'B'
(Hegde, Ruchi 14, Grossman, Jordyn 15, Flores, Lael 16, Krebs, Alexis 15),
4:09.28; 5. C B West Swimming-MA 'C' (Thompson, Rileigh 17, Hasegawa, Kate 15,
Growney, Riley 14, Phillips, Jessica 16), 4:17.38; 6. Souderton High School
'C' (Olberding, Allie 14, Frattarelli, Amanda 17, Kelcy, Julianna 15, Goodman,
Anna 14), 4:27.12.
Men 400 Yard Freestyle Relay:
1. C B West Swimming-MA 'A' (Kuo, Ian 17, Wallace, Cameron 15, Donaher, Ian
17, Wingert, Gabriel 16), 3:36.70; 2. C B West Swimming-MA 'B' (Shevchuk, Max
17, Sukharev, Demitri 15, Pishnenko, Vladimir 17, McCallion, Max 14), 3:47.84.