Swimming - Girls: North Penn vs Souderton (1/16/2018)

North Penn vs. Souderton

Home Team

Away Team

Game Date Sport Game Type Overtime
January 16th 2018 Swimming - Girls League Game No

Souderton Comments


North Penn was dominant in both meets, handing Souderton their first dual losses of the 2017-18 season. The Knights' girls team swam exhibition in the last four events while the North Penn boys went exhibition in the last three.

Souderton's only individual event winner was senior diver Wesley Ahart, who took first with his score of 267.45. Ahart, who still holds an undefeated dual meet diving record of 6-0 this season; also filled in on a pair of swimming relay teams for Souderton on Tuesday.

Girls:
Souderton (SOL Continental 2-1; Overall 5-1) 80
North Penn 96
SAHS Next Meet: Souderton next competes at home against SOL Continental Conference opponent Central Bucks East on Tuesday, January 23.

Boys:
Souderton (SOL Continental 2-1; Overall 5-1) 79
North Penn 98
SAHS Next Meet: Souderton next competes at home against SOL Continental Conference opponent Central Bucks East on Tuesday, January 23.

Souderton vs North Penn - 1/16/2018
Girls 200 Yard Medley Relay:
1. North Penn Knights-MA 'A' (Zartman, Megan 17, Muth, Haley 15, Thamm,
Claudia 16, Rivera, Rosalinda 17), 1:48.14; 2. Souderton High School 'A'
(Freed, Hailey 15, Burrell, Clara 17, Rogers, Jenny 18, Ferlick, Frankie 15),
1:50.61; 3. North Penn Knights-MA 'B' (Brodhead, Abigail 14, Davis, Julia 15,
Thamm, Charlotte 14, Harkrader, Katelyn 15), 1:54.28; 4. North Penn Knights-MA
'C' (Koerper, Lizzy 14, Fritz, Maddie 14, Peters, Abby 14, Toussaint, Olivia
16), 1:55.78; 5. Souderton High School 'C' (Kelcy, Julianna 15, Ferlick, Josie
16, Frattarelli, Amanda 17, Gunderson, Nichole 15), 2:08.45; 6. Souderton High
School 'B' (Krebs, Alexis 15, Goodman, Anna 14, Christie, Hannah 15, Grossman,
Jordyn 15), 2:08.69.
Boys 200 Yard Medley Relay:
1. North Penn Knights-MA 'A' (Daly, Aidan 17, Faikish, Sean 16, Hartmann, Ryan
17, Fein, Ryley 15), 1:36.62; 2. Souderton High School 'A' (Krader, Storm 17,
Kramer, Jake J 16, Yaglenski, T.J. 16, Dechert, Michael 17), 1:38.67; 3. North
Penn Knights-MA 'B' (Hall, Tyler 16, Campbell, Greyson 14, Friday, Derek 17,
Clark, Nick 14), 1:41.22; 4. North Penn Knights-MA 'C' (Harkrader, Matthew 14,
Dunigan, Andrew 17, Faikish, Ryan 14, Rimmer, Bryon 14), 1:49.95; 5. Souderton
High School 'B' (Moyer, Erik 15, Leyland, William 16, Hazel, Gavin 15, Moyer,
Ethan 17), 1:53.96; 6. Souderton High School 'C' (Berry, Nolan 15, Gunderson,
Justin 16, Peterson, Tyree 16, Hartman, Zach 17), 2:32.68.
Girls 200 Yard Freestyle:
1. Schulz, Parker, Knights-MA, 1:56.07; 2. Daly, Kaelan, Knights-MA, 1:57.20;
3. Thamm, Claudia, Knights-MA, 1:59.10; 4. Hershey, KK, SOU, 2:07.25; 5.
Crossgrove, Alexa, SOU, 2:09.07; 6. Fortier, Gabrielle, SOU, 2:15.04.
Boys 200 Yard Freestyle:
1. Fein, Ryley, Knights-MA, 1:43.99; 2. Daly, Aidan, Knights-MA, 1:45.98; 3.
Degodny, Eric, Knights-MA, 1:49.22; 4. Kramer, Jake J, SOU, 1:50.70; 5.
Masciulli, Matt, SOU, 1:56.19; 6. Moyer, Ethan, SOU, 2:07.08.
Girls 200 Yard IM:
1. Zartman, Megan, Knights-MA, 2:08.82; 2. Fritz, Maddie, Knights-MA, 2:14.74;
3. Freed, Hailey, SOU, 2:16.80; 4. Thamm, Charlotte, Knights-MA, 2:24.06; 5.
Krebs, Alexis, SOU, 2:34.25; 6. Goodman, Anna, SOU, 2:36.77.
Boys 200 Yard IM:
1. Hartmann, Ryan, Knights-MA, 1:54.14; 2. Faikish, Sean, Knights-MA, 1:57.17;
3. Krader, Storm, SOU, 2:01.26; 4. Clark, Nick, Knights-MA, 2:04.44; 5.
Sinkinson, Rory, SOU, 2:16.27.
Girls 50 Yard Freestyle:
1. Rivera, Rosalinda, Knights-MA, 24.17; 2. Dunigan, Caroline, Knights-MA,
25.08; 3. Rogers, Jenny, SOU, 25.14; 4. Chiappa, Nicole, Knights-MA, 25.46; 5.
Ferlick, Frankie, SOU, 25.60; 6. Grossman, Jordyn, SOU, 27.24.
Boys 50 Yard Freestyle:
1. Friday, Derek, Knights-MA, 22.09; 2. Dechert, Michael, SOU, 22.90; 3.
Bachman, Max, Knights-MA, 22.92; 4. Schwar, Luke, Knights-MA, 23.03; 5.
Sinkinson, Reid, SOU, 23.61; 6. Leyland, William, SOU, 25.07.
Girls 3 mtr Diving:
1. Burrell, Paige, Knights-MA, 300.50; 2. Freece, Maddie, Knights-MA, 281.05;
3. Fisher, Rachael, Knights-MA, 232.80; 4. Beldham, Ally, SOU, 158.25; 5.
Scherping, Sam, SOU, 151.40; 6. McKeon, Grace, SOU, 124.25.
Boys 3 mtr Diving:
1. Ahart, Wesley, SOU, 267.45; 2. Meiers, Evan, Knights-MA, 234.15; 3.
Creachen, Kyle, SOU, 213.55; 4. Giles, Elliot, Knights-MA, 119.80.
Girls 100 Yard Butterfly:
1. Thamm, Claudia, Knights-MA, 58.87; 2. Rogers, Jenny, SOU, 59.10; 3. Peters,
Abby, Knights-MA, 1:00.70; 4. Koerper, Lizzy, Knights-MA, 1:01.85; 5. Ferlick,
Frankie, SOU, 1:02.74; 6. Frattarelli, Amanda, SOU, 1:16.47.
Boys 100 Yard Butterfly:
1. Hartmann, Ryan, Knights-MA, 51.79; 2. Yaglenski, T.J., SOU, 52.67; 3.
Clark, Nick, Knights-MA, 54.94; 4. Ahlmark, Ben, Knights-MA, 56.38; 5.
Sinkinson, Rory, SOU, 57.21; 6. Masciulli, Matt, SOU, 1:00.09.
Girls 100 Yard Freestyle:
1. Schulz, Parker, Knights-MA, 53.18; 2. Daly, Kaelan, Knights-MA, 53.92; 3.
Dunigan, Caroline, Knights-MA, 54.53; 4. Hershey, KK, SOU, 59.60; 5. Grossman,
Jordyn, SOU, 1:02.25; 6. Flores, Lael, SOU, 1:02.26.
Boys 100 Yard Freestyle:
1. Fein, Ryley, Knights-MA, 48.13; 2. Dechert, Michael, SOU, 49.86; 3. Hall,
Tyler, Knights-MA, 50.32; 4. Schwar, Luke, Knights-MA, 50.39; 5. Moyer, Erik,
SOU, 57.60; 6. Hartman, Zach, SOU, 1:05.11.
Girls 500 Yard Freestyle:
1. Boland Bintner, Maureen, Knights-MA, 5:23.79; 2. Voss, Madeleine,
Knights-MA, 5:28.28; 3. Crossgrove, Alexa, SOU, 5:32.64; 4. Koerper, Lizzy,
Knights-MA, 5:48.33; 5. Hegde, Ruchi, SOU, 5:57.36; 6. Fortier, Gabrielle,
SOU, 5:59.92.
Boys 500 Yard Freestyle:
1. Daly, Aidan, Knights-MA, 4:48.62; 2. Degodny, Eric, Knights-MA, 4:53.53; 3.
Kramer, Jake J, SOU, 4:58.54; 4. Klein, William, Knights-MA, 4:59.19; 5.
Moyer, Ethan, SOU, 5:47.24; 6. Moyer, Erik, SOU, 5:59.07.
Girls 200 Yard Freestyle Relay:
1. Souderton High School 'A' (Ferlick, Frankie 15, Hershey, KK 17, Crossgrove,
Alexa 18, Rogers, Jenny 18), 1:41.86; 2. Souderton High School 'B' (Gunderson,
Nichole 15, Flores, Lael 16, McQuade, Katie 16, Fortier, Gabrielle 16),
1:58.81.
Boys 200 Yard Freestyle Relay:
1. North Penn Knights-MA 'A' (Clark, Nick 14, Schwar, Luke 14, Hall, Tyler 16,
Friday, Derek 17), 1:29.54; 2. North Penn Knights-MA 'B' (Engel, Luke 15,
Rimmer, Bryon 14, Harkrader, Matthew 14, Bachman, Max 14), 1:34.94; 3.
Souderton High School 'A' (Sinkinson, Reid 16, Ahart, Wesley 18, Leyland,
William 16, Graham, Austin 15), 1:37.58; 4. North Penn Knights-MA 'C'
(Faikish, Ryan 14, Stressman, Kyle , Casey, Brennan , Trumpp, Daniel 17),
1:39.66; 5. Souderton High School 'B' (Moyer, Erik 15, Masciulli, Matt 16,
Hazel, Gavin 15, Moyer, Ethan 17), 1:41.68; 6. Souderton High School 'C'
(Yaglenski, Brien 14, Peterson, Tyree 16, Gilbert, Caleb 15, McQuade, Aidan
15), 2:01.11.
Girls 100 Yard Backstroke:
1. Freed, Hailey, SOU, 1:00.37; 2. Krebs, Alexis, SOU, 1:07.20; 3. Kelcy,
Julianna, SOU, 1:10.54.
Boys 100 Yard Backstroke:
1. Krader, Storm, SOU, 52.95; 2. Yaglenski, T.J., SOU, 53.80; 3. Graham,
Austin, SOU, 1:05.34.
Girls 100 Yard Breaststroke:
1. Burrell, Clara, SOU, 1:12.18; 2. Goodman, Anna, SOU, 1:16.55; 3. Ferlick,
Josie, SOU, 1:20.97.
Boys 100 Yard Breaststroke:
1. Leyland, William, SOU, 1:07.13; 2. Gilbert, Caleb, SOU, 1:22.05; 3.
Gunderson, Justin, SOU, 1:33.84.
Girls 400 Yard Freestyle Relay:
1. Souderton High School 'A' (Hershey, KK 17, Crossgrove, Alexa 18, Grossman,
Jordyn 15, Freed, Hailey 15), 3:59.52; 2. Souderton High School 'B' (Flores,
Lael 16, Hegde, Ruchi 14, Krebs, Alexis 15, Burrell, Clara 17), 4:09.44.
Boys 400 Yard Freestyle Relay:
1. Souderton High School 'A' (Krader, Storm 17, Kramer, Jake J 16, Dechert,
Michael 17, Yaglenski, T.J. 16), 3:18.38; 2. Souderton High School 'C' (Hazel,
Gavin 15, Berry, Nolan 15, Yaglenski, Brien 14, McQuade, Aidan 15), 4:07.38.
Women - Team Rankings - Through Event 24:
1. North Penn Knights, 96; 2. Souderton High School, 80.
Men - Team Rankings - Through Event 24:
1. North Penn Knights, 98; 2. Souderton High School, 79.