Swimming - Girls: Souderton vs Quakertown (1/9/2018)

Souderton vs. Quakertown

Home Team

114

Away Team

Game Date Sport Game Type Overtime
January 9th 2018 Swimming - Girls League Game No

Souderton Comments

Girls:
Souderton (SOL Continental 1-0; Overall 4-0) 114
Quakertown 67
SAHS Next Meet: Souderton next competes at home against SOL Continental Conference opponent Central Bucks South on Friday, January 12.

Boys:
Souderton (SOL Continental 1-0; Overall 4-0) 121
Quakertown 54
SAHS Next Meet: Souderton next competes at home against SOL Continental Conference opponent Central Bucks South on Friday, January 12.

Quakertown @ SAHS - 1/9/2018
Girls 200 Yard Medley Relay:
1. Souderton High School 'A' (Hegde, Ruchi 9, Burrell, Clara 11, Rogers, Jenny
12, Crossgrove, Alexa 12), 1:55.71; 2. Souderton High School 'B' (Freed,
Hailey 10, Goodman, Anna 9, Hershey, KK 12, Ferlick, Frankie 9), 1:56.02; 3.
Quakertown High School 'A' (Heimes, Kaylee 11, Redmond, Julianne 09, Keeny,
Alexandra 11, Figueroa, Erin 09), 2:03.42; 4. Souderton High School 'C'
(Mahoney, Kyrsten 12, Ferlick, Josie 11, Losco, Riley 9, Gunderson, Nichole
10), 2:12.90; 5. Quakertown High School 'B' (Lanyon, Shelby 09, Geiser, Ellie
09, Woods, Megan 09, Beil, Hannah 09), 2:17.91; 6. Quakertown High School 'C'
(Figueroa, Brianna 11, Claghorn, Margaret 09, Meyer, Catherine 09, Carty,
Abigail 11), 2:24.90.
Boys 200 Yard Medley Relay:
1. Souderton High School 'A' (Krader, Storm 12, Sinkinson, Rory 12, Masciulli,
Matt 10, Graham, Austin 10), 1:44.16; 2. Souderton High School 'B' (Yaglenski,
T.J. 11, Kramer, Jake J 11, Hazel, Gavin 9, Dechert, Michael 12), 1:44.31; 3.
Quakertown High School 'A' (Heimes, Justin 09, Einolf, Tyler 09, Lewis, Jacob
09, Susavage, Brice 11), 1:50.79; 4. Souderton High School 'C' (Berry, Nolan
9, Gilbert, Caleb 9, Hartman, Zach 11, Gunderson, Justin 11), 2:13.32; 5.
Quakertown High School 'B' (Jarrett, Quinn 10, Butcher, Kai 09, Litvinchuk,
Daniel 09, Korpics, Ethan 10), 2:13.37.
Girls 200 Yard Freestyle:
1. Flores, Lael, SOU, 2:13.39; 2. Kelcy, Julianna, SOU, 2:16.07; 3. Fortier,
Gabrielle, SOU, 2:21.98; 4. Figueroa, Brianna, QTC, 2:26.06; 5. Figueroa,
Erin, QTC, 2:26.12; 6. Geiser, Emma, QTC, 2:42.23.
Boys 200 Yard Freestyle:
1. Moyer, Erik, SOU, 2:02.08; 2. Spak, Nathan, QTC, 2:06.98; 3. Hazel, Gavin,
SOU, 2:14.99; 4. Litvinchuk, Daniel, QTC, 2:20.94; 5. Gilbert, Caleb, SOU,
2:49.89.
Girls 200 Yard IM:
1. Heimes, Kaylee, QTC, 2:17.34; 2. Burrell, Clara, SOU, 2:27.03; 3. Goodman,
Anna, SOU, 2:33.00; 4. Beil, Hannah, QTC, 2:39.87; 5. Losco, Riley, SOU,
2:40.11; 6. Meyer, Catherine, QTC, 2:45.01.
Boys 200 Yard IM:
1. Heimes, Justin, QTC, 2:02.66; 2. Sinkinson, Rory, SOU, 2:06.68; 3. Graham,
Austin, SOU, 2:12.43; 4. Masciulli, Matt, SOU, 2:18.41.
Girls 50 Yard Freestyle:
1. Hershey, KK, SOU, 26.91; 2. Keeny, Alexandra, QTC, 27.57; 3. Gunderson,
Nichole, SOU, 28.26; 4. Kehrle, Rachel, SOU, 30.01; 5. Schwartz, Emma, QTC,
31.38; 6. Applegate, Debahni, QTC, 40.37.
Boys 50 Yard Freestyle:
1. Krader, Storm, SOU, 22.65; 2. Yaglenski, T.J., SOU, 22.68; 3. Kramer, Jake
J, SOU, 23.25; 4. Susavage, Brice, QTC, 25.25; 5. Butcher, Kai, QTC, 27.91; 6.
Korpics, Ethan, QTC, 32.09.
Girls 1 mtr Diving:
1. Beldham, Ally, SOU, 177.55; 2. Scherping, Samantha, SOU, 155.05; 3.
McKeone, Grace, SOU, 150.00.
Boys 1 mtr Diving:
1. Ahart, Wesley, SOU, 306.50; 2. Creachen, Kyle, SOU, 209.90; 3. Flandro,
Paxton, SOU, 139.15.
Girls 100 Yard Butterfly:
1. Keeny, Alexandra, QTC, 1:06.01; 2. Hegde, Ruchi, SOU, 1:08.66; 3. Christie,
Hannah, SOU, 1:11.42; 4. Losco, Riley, SOU, 1:13.23; 5. Woods, Megan, QTC,
1:14.65; 6. Schwartz, Emma, QTC, 1:22.19.
Boys 100 Yard Butterfly:
1. Sinkinson, Rory, SOU, 56.54; 2. Dechert, Michael, SOU, 57.03; 3. Graham,
Austin, SOU, 1:00.16; 4. Lewis, Jacob, QTC, 1:07.54.
Girls 100 Yard Freestyle:
1. Freed, Hailey, SOU, 53.74; 2. Rogers, Jenny, SOU, 54.48; 3. Figueroa, Erin,
QTC, 1:01.65; 4. Beil, Hannah, QTC, 1:05.56; 5. Skoures, Peyton, SOU, 1:05.98;
6. Geiser, Emma, QTC, 1:14.19.
Boys 100 Yard Freestyle:
1. Krader, Storm, SOU, 49.33; 2. Yaglenski, T.J., SOU, 50.04; 3. Susavage,
Brice, QTC, 55.33; 4. Moyer, Ethan, SOU, 56.39; 5. Einolf, Tyler, QTC,
1:00.83; 6. Klempner, Luke, QTC, 1:16.46.
Girls 500 Yard Freestyle:
1. Heimes, Kaylee, QTC, 5:26.38; 2. Fortier, Gabrielle, SOU, 5:58.90; 3.
McQuade, Katie, SOU, 5:59.35; 4. Woods, Megan, QTC, 6:49.01; 5. Carty,
Abigail, QTC, 6:54.72.
Boys 500 Yard Freestyle:
1. Heimes, Justin, QTC, 5:07.18; 2. Dechert, Michael, SOU, 5:24.46; 3.
Masciulli, Matt, SOU, 5:25.63; 4. Spak, Nathan, QTC, 5:42.70; 5. Moyer, Erik,
SOU, 5:47.56; 6. Jarrett, Quinn, QTC, 6:09.18.
Girls 200 Yard Freestyle Relay:
1. Quakertown High School 'A' (Figueroa, Erin 09, Beil, Hannah 09, Keeny,
Alexandra 11, Heimes, Kaylee 11), 1:51.08; 2. Souderton High School 'A'
(Crossgrove, Alexa 12, Losco, Riley 9, Flores, Lael 11, Fortier, Gabrielle
11), 1:51.09; 3. Souderton High School 'B' (Ferlick, Frankie 9, Gunderson,
Nichole 10, Kehrle, Rachel 10, McQuade, Katie 11), 1:52.38; 4. Souderton High
School 'C' (Ferlick, Josie 11, Kelcy, Julianna 9, Christie, Hannah 10,
Skoures, Peyton 10), 2:00.74; 5. Quakertown High School 'B' (Geiser, Ellie 09,
Redmond, Julianne 09, Schwartz, Emma 09, Meyer, Catherine 09), 2:03.10; 6.
Quakertown High School 'C' (Lanyon, Shelby 09, Applegate, Debahni 09,
Claghorn, Margaret 09, Geiser, Emma 10), 2:21.21.
Boys 200 Yard Freestyle Relay:
1. Souderton High School 'A' (Yaglenski, T.J. 11, Sinkinson, Rory 12, Kramer,
Jake J 11, Krader, Storm 12), 1:31.42; 2. Quakertown High School 'A' (Lewis,
Jacob 09, Spak, Nathan 10, Susavage, Brice 11, Heimes, Justin 09), 1:39.23; 3.
Souderton High School 'B' (Leyland, William 10, Yaglenski, Brien 9, Hazel,
Gavin 9, Graham, Austin 10), 1:39.53; 4. Souderton High School 'C' (McQuade,
Aidan 9, Moyer, Erik 10, Gunderson, Justin 11, Moyer, Ethan 12), 1:50.52; 5.
Quakertown High School 'B' (Fuentes, Malichi 09, Klempner, Luke 09, Korpics,
Ethan 10, Butcher, Kai 09), 2:05.62.
Girls 100 Yard Backstroke:
1. Hegde, Ruchi, SOU, 1:07.66; 2. Kelcy, Julianna, SOU, 1:10.64; 3. Lanyon,
Shelby, QTC, 1:11.68; 4. Figueroa, Brianna, QTC, 1:12.27; 5. Mahoney, Kyrsten,
SOU, 1:16.88; 6. Claghorn, Margaret, QTC, 1:27.84.
Boys 100 Yard Backstroke:
1. Moyer, Ethan, SOU, 1:08.23; 2. Jarrett, Quinn, QTC, 1:09.24; 3. Litvinchuk,
Daniel, QTC, 1:17.31; 4. Berry, Nolan, SOU, 1:18.15; 5. McQuade, Aidan, SOU,
1:22.34.
Girls 100 Yard Breaststroke:
1. Burrell, Clara, SOU, 1:10.87; 2. Goodman, Anna, SOU, 1:17.50; 3. Ferlick,
Josie, SOU, 1:20.61; 4. Geiser, Ellie, QTC, 1:25.72; 5. Redmond, Julianne,
QTC, 1:26.98.
Boys 100 Yard Breaststroke:
1. Kramer, Jake J, SOU, 1:05.99; 2. Leyland, William, SOU, 1:06.40; 3. Einolf,
Tyler, QTC, 1:11.83; 4. Yaglenski, Brien, SOU, 1:21.77; 5. Butcher, Kai, QTC,
1:24.59; 6. Klempner, Luke, QTC, 1:35.17.
Girls 400 Yard Freestyle Relay:
1. Quakertown High School 'A' (Schwartz, Emma 09, Figueroa, Brianna 11, Woods,
Megan 09, Meyer, Catherine 09), 4:32.66; 2. Quakertown High School 'B'
(Geiser, Emma 10, Carty, Abigail 11, Redmond, Julianne 09, Lanyon, Shelby 09),
5:00.19.
Boys 400 Yard Freestyle Relay:
1. Quakertown High School 'A' (Jarrett, Quinn 10, Einolf, Tyler 09, Lewis,
Jacob 09, Spak, Nathan 10), 3:54.28.
Women - Team Rankings - Through Event 24:
1. Souderton High School, 114; 2. Quakertown High School, 67.
Men - Team Rankings - Through Event 24:
1. Souderton High School, 121; 2. Quakertown High School, 54.