Swimming - Girls: Souderton vs Upper Dublin (2/2/2018)

Souderton vs. Upper Dublin

Home Team

Away Team

Game Date Sport Game Type Overtime
February 2nd 2018 Swimming - Girls Non-League Game No

Souderton Comments

The Cardinals set new SAHS pool records in the girls 200 medley relay (1:48.10), boys 200 medley relay (1:36.45), girls 200 IM (Aly Breslin 2:08.09), girls 200 Free relay (1:38.80), boys 100 backstroke (Jake DiMartile 51.99) and boys 100 breaststroke (Matthew Jensen 59.53).

Souderton swimmers Clara Burrell got her District 1 automatic cut in the 100 breaststroke with her time of 1:09.36. Senior Rory Sinkinson also achieved a District qualifying time in the 200 IM with his time of 2:03.66.

Girls
Souderton (SOL Continental 5-1; Overall 8-2) 81
Upper Dublin High School 99
SAHS Next Meet: Souderton next swims at the Suburban One League Continental Conference Championships at North Penn on Saturday, February 17.

Boys
Souderton (SOL Continental 5-1; Overall 8-2) 83
Upper Dublin High School 103
SAHS Next Meet: Souderton next swims at the Suburban One League Continental Conference Championships at Central Bucks South on Friday, February 16.

Upper Dublin at Souderton - 2/2/2018
Women 200 Yard Medley Relay:
1. Upper Dublin High School Girls 'A' (Amdor, Abbie 11, Breslin, Aly 10,
Pendleton, Rebecca 12, Braun, Molly 09), 1:48.10; 2. Souderton High School 'A'
(Freed, Hailey 10, Hiestand, Ellie 9, Rogers, Jenny 12, Crossgrove, Alexa 12),
1:52.27; 3. Upper Dublin High School Girls 'B' (Regan, Kelly 11, Wilmoth, Lia
11, Pendleton, Laura 10, Marin, Jessica 10), 1:58.35; 4. Souderton High School
'B' (Krebs, Alexis 09, Burrell, Clara 11, Grossman, Jordyn 9, Hershey, KK 12),
2:00.27; 5. Souderton High School 'C' (Kelcy, Julianna 9, Goodman, Anna 9,
Frattarelli, Amanda 12, Gunderson, Nichole 10), 2:07.53; 6. Upper Dublin High
School Girls 'C' (Bonanni, Ashley 12, Arnold, Raechel 12, Murphy, Grace 12,
O'Toole, Rebecca 12), 2:10.34.
Men 200 Yard Medley Relay:
1. Upper Dublin High School Boys-MA 'A' (DiMartile, Jake 10, Jensen, Matthew
10, Flynn, Alex SR, Gewartowski, Joe SR), 1:36.45; 2. Souderton High School
'A' (Krader, Storm 12, Sinkinson, Rory 12, Yaglenski, T.J. 11, Dechert,
Michael 12), 1:38.75; 3. Souderton High School 'B' (Graham, Austin 10,
Leyland, William 10, Hazel, Gavin 9, Stanczewski, Kristian 9), 1:49.96; 4.
Upper Dublin High School Boys-MA 'B' (Yoon, Michael 9, Duthie, Zachary j 11,
Zelkind, Max 9, Wiggins, Noah 10), 1:52.87; 5. Upper Dublin High School
Boys-MA 'C' (Polak, Austin h 11, Luciani, Drew 11, Hubbard, Max 10, Keillor,
Kian b SR), 1:57.49; 6. Souderton High School 'C' (Berry, Nolan 9, Gilbert,
Caleb 9, Yaglenski, Brien 9, Hartman, Zach 11), 2:08.18.
Women 200 Yard Freestyle:
1. Braun, Elle, Udhs, 1:58.15; 2. Yoon, Saemmi, Udhs, 2:04.25; 3. Medvedev,
Liz, Udhs, 2:11.19; 4. Flores, Lael, SOU, 2:13.90; 5. Fortier, Gabrielle, SOU,
2:14.69; 6. Hegde, Ruchi, SOU, 2:15.49.
Men 200 Yard Freestyle:
1. Pesti, Kornel, Upper Dublin-MA, 1:47.65; 2. Kramer, Jake J, SOU, 1:48.04;
3. Pro, Kyle, Upper Dublin-MA, 1:48.41; 4. Masciulli, Matt, SOU, 1:53.37; 5.
Marcus, Andrew, Upper Dublin-MA, 2:00.27; 6. Moyer, Ethan, SOU, 2:01.27.
Women 200 Yard IM:
1. Breslin, Aly, Udhs, 2:08.09; 2. Pendleton, Rebecca, Udhs, 2:16.46; 3.
Hiestand, Ellie, SOU, 2:20.00; 4. Cheifetz, Samara, Udhs, 2:27.35; 5. Krebs,
Alexis, SOU, 2:27.86; 6. Goodman, Anna, SOU, 2:33.22.
Men 200 Yard IM:
1. DiMartile, Jake, Upper Dublin-MA, 1:56.12; 2. Yaglenski, T.J., SOU,
1:59.48; 3. Sinkinson, Rory, SOU, 2:03.66; 4. Duthie, Zachary j, Upper
Dublin-MA, 2:04.72; 5. Leyland, William, SOU, 2:13.05; 6. Yoon, Michael, Upper
Dublin-MA, 2:13.10.
Women 50 Yard Freestyle:
1. Amdor, Abbie, Udhs, 24.40; 2. Braun, Molly, Udhs, 24.67; 3. Freed, Hailey,
SOU, 25.15; 4. Ferlick, Frankie, SOU, 25.39; 5. Rogers, Jenny, SOU, 25.41; 6.
Brennan, Grace, Udhs, 28.11.
Men 50 Yard Freestyle:
1. Flynn, Alex, Upper Dublin-MA, 22.15; 2. Gewartowski, Joe, Upper Dublin-MA,
22.52; 3. Krader, Storm, SOU, 22.57; 4. Dechert, Michael, SOU, 22.89; 5.
Sinkinson, Reid, SOU, 23.07; 6. Gewartowski, Nicholas, Upper Dublin-MA, 24.25.
Women 1 mtr Diving:
1. Regan, Kelly, Udhs, 237.20; 2. DeMichele, Mikayla, Udhs, 210.10; 3.
Kullmann, Peyton, Udhs, 197.95; 4. McKeone, Grace, SOU, 197.75; 5. Scherping,
Samantha, SOU, 171.05; 6. Smith, Maili, SOU, 162.60.
Men 1 mtr Diving:
1. Burke, Michael, Upper Dublin-MA, 254.75; 2. Creachen, Kyle, SOU, 235.70; 3.
Flandro, Izaack, SOU, 207.35; 4. Hurst, Joe, SOU, 160.10; 5. Reese, Hayden,
Upper Dublin-MA, 143.20.
Women 100 Yard Butterfly:
1. Braun, Molly, Udhs, 58.66; 2. Rogers, Jenny, SOU, 59.66; 3. Pendleton,
Laura, Udhs, 1:00.98; 4. Regan, Kelly, Udhs, 1:04.64; 5. Hegde, Ruchi, SOU,
1:09.71; 6. Frattarelli, Amanda, SOU, 1:13.21.
Men 100 Yard Butterfly:
1. Jensen, Matthew, Upper Dublin-MA, 52.02; 2. Yaglenski, T.J., SOU, 52.09; 3.
Pro, Kyle, Upper Dublin-MA, 55.82; 4. Masciulli, Matt, SOU, 56.89; 5. Zelkind,
Max, Upper Dublin-MA, 59.09; 6. Hazel, Gavin, SOU, 1:02.25.
Women 100 Yard Freestyle:
1. Amdor, Abbie, Udhs, 53.10; 2. Yoon, Saemmi, Udhs, 56.97; 3. Hershey, KK,
SOU, 59.83; 4. Powell, Emma Kate, Udhs, 1:00.98; 5. Grossman, Jordyn, SOU,
1:01.00; 6. Flores, Lael, SOU, 1:02.13.
Men 100 Yard Freestyle:
1. Flynn, Alex, Upper Dublin-MA, 47.91; 2. Gewartowski, Joe, Upper Dublin-MA,
49.20; 3. Sinkinson, Reid, SOU, 50.08; 4. Dechert, Michael, SOU, 50.82; 5.
Graham, Austin, SOU, 52.21; 6. Wiggins, Noah, Upper Dublin-MA, 55.08.
Women 500 Yard Freestyle:
1. Crossgrove, Alexa, SOU, 5:34.60; 2. Murphy, Grace, Udhs, 5:52.48; 3.
Medvedev, Liz, Udhs, 5:52.97; 4. Fortier, Gabrielle, SOU, 6:00.78; 5. Casale,
Tori, Udhs, 6:02.02; 6. Gunderson, Nichole, SOU, 6:24.40.
Men 500 Yard Freestyle:
1. Kramer, Jake J, SOU, 4:53.12; 2. Pesti, Kornel, Upper Dublin-MA, 4:53.17;
3. Marcus, Andrew, Upper Dublin-MA, 5:24.12; 4. Keillor, Kian b, Upper
Dublin-MA, 5:26.29; 5. Moyer, Ethan, SOU, 5:37.86; 6. Yaglenski, Brien, SOU,
5:44.41.
Women 200 Yard Freestyle Relay:
1. Upper Dublin High School Girls 'A' (Breslin, Aly 10, Yoon, Saemmi 12,
Amdor, Abbie 11, Braun, Molly 09), 1:38.80; 2. Souderton High School 'A'
(Ferlick, Frankie 9, Freed, Hailey 10, Crossgrove, Alexa 12, Rogers, Jenny
12), 1:40.39; 3. Upper Dublin High School Girls 'B' (Wilmoth, Lia 11, Powell,
Emma Kate 11, Brennan, Grace 10, Regan, Kelly 11), 1:49.01; 4. Souderton High
School 'B' (Krebs, Alexis 09, Grossman, Jordyn 9, Flores, Lael 11, Hershey, KK
12), 1:50.61; 5. Upper Dublin High School Girls 'C' (O'Toole, Rebecca 12,
Stelling, Allison 11, Bonanni, Ashley 12, Lochstet, Clarie 10), 1:54.72; 6.
Souderton High School 'C' (Kelcy, Julianna 9, Frattarelli, Amanda 12,
Olberding, Riley 9, Fortier, Gabrielle 11), 1:58.75.
Men 200 Yard Freestyle Relay:
1. Souderton High School 'A' (Dechert, Michael 12, Krader, Storm 12, Kramer,
Jake J 11, Yaglenski, T.J. 11), 1:29.12; 2. Upper Dublin High School Boys-MA
'A' (Flynn, Alex SR, Pesti, Kornel 11, Gewartowski, Joe SR, Pro, Kyle 10),
1:29.60; 3. Souderton High School 'B' (Sinkinson, Reid 11, Leyland, William
10, Sinkinson, Rory 12, Masciulli, Matt 10), 1:37.50; 4. Upper Dublin High
School Boys-MA 'B' (Gewartowski, Nicholas 10, Luciani, Drew 11, Wiggins, Noah
10, Zelkind, Max 9), 1:39.78; 5. Souderton High School 'C' (Moyer, Erik 10,
Gilbert, Caleb 9, Berry, Nolan 9, Stanczewski, Kristian 9), 1:44.57; 6. Upper
Dublin High School Boys-MA 'C' (Hubbard, Max 10, Keillor, Aidan 9, Kolpakov,
Andrey 9, Mosteller, Eric j 10), 1:47.35.
Women 100 Yard Backstroke:
1. Freed, Hailey, SOU, 1:00.59; 2. Krebs, Alexis, SOU, 1:06.63; 3. Bishop,
Anna, SOU, 1:13.44.
Men 100 Yard Backstroke:
1. DiMartile, Jake, Upper Dublin-MA, 51.99; 2. Krader, Storm, SOU, 53.91; 3.
Graham, Austin, SOU, 1:00.76; 4. Yoon, Michael, Upper Dublin-MA, 1:04.95; 5.
Gewartowski, Nicholas, Upper Dublin-MA, 1:05.56; 6. Yaglenski, Brien, SOU,
1:07.99.
Women 100 Yard Breaststroke:
1. Burrell, Clara, SOU, 1:09.36; 2. Hiestand, Ellie, SOU, 1:11.16; 3. Goodman,
Anna, SOU, 1:15.74.
Men 100 Yard Breaststroke:
1. Jensen, Matthew, Upper Dublin-MA, 59.53; 2. Sinkinson, Rory, SOU, 1:03.37;
3. Leyland, William, SOU, 1:05.21; 4. Duthie, Zachary j, Upper Dublin-MA,
1:08.43; 5. Stanczewski, Kristian, SOU, 1:10.80; 6. Luciani, Drew, Upper
Dublin-MA, 1:11.12.
Women 400 Yard Freestyle Relay:
1. Souderton High School 'A' (Crossgrove, Alexa 12, Grossman, Jordyn 9,
Burrell, Clara 11, Hiestand, Ellie 9), 4:00.30; 2. Souderton High School 'B'
(Hegde, Ruchi 9, Fortier, Gabrielle 11, Christie, Hannah 10, Goodman, Anna 9),
4:15.44; 3. Souderton High School 'C' (Olberding, Riley 9, Mahoney, Kyrsten
12, Bishop, Anna 9, Kehrle, Rachel 10), 4:36.95.
Men 400 Yard Freestyle Relay:
1. Upper Dublin High School Boys-MA 'A' (Pesti, Kornel 11, DiMartile, Jake 10,
Pro, Kyle 10, Jensen, Matthew 10), 3:17.48; 2. Souderton High School 'A'
(Graham, Austin 10, Masciulli, Matt 10, Sinkinson, Reid 11, Kramer, Jake J
11), 3:30.32; 3. Upper Dublin High School Boys-MA 'B' (Duthie, Zachary j 11,
Wiggins, Noah 10, Gewartowski, Nicholas 10, Zelkind, Max 9), 3:41.41; 4.
Souderton High School 'B' (Moyer, Ethan 11, Stanczewski, Kristian 9, Hazel,
Gavin 9, Moyer, Erik 10), 3:45.75; 5. Upper Dublin High School Boys-MA 'C'
(Keillor, Kian b SR, Marcus, Andrew 10, Polak, Austin h 11, Hubbard, Max 10),
3:50.33; 6. Souderton High School 'C' (Yaglenski, Brien 9, Gunderson, Justin
11, Peterson, Tyree 10, Hartman, Zach 11), 4:39.24.
Women - Team Rankings - Through Event 24:
1. Upper Dublin High School Girls, 99; 2. Souderton High School, 81.
Men - Team Rankings - Through Event 24:
1. Upper Dublin High School Boys, 103; 2. Souderton High School, 83.